دیگه چی؟ حراج تهران

پست شده در ۹ خرداد ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

6

گران تر از حراج تهران !

حراج تهران همین چند روز پیش برای پنجمین بار در پایتخت برگزار شد تا با فروش۲۵۳ میلیارد ریالی یک بار دیگر در  در کهکشان حراجی های هنری خودش را بالا بکشد. رقم کل فروش پنجمین حراج تهران ۲۵۳ میلیارد و ۶۲۰ میلیون ریال است.  قیمت ها در حراج تهران از چند ده میلیون تومان بود اما رکورد گران ترین اثر نقاشی حراج تهران را سهراب سپهری با نقاشی ۳ میلیارد تومانی اش شکست.

ما در این پست دیگه چی؟ سراغ گران ترین آثار هنری دنیا تا امروز رفته ایم.

برای پی بردن به ارزش واقعی این نقاشی ها می توانید عددی که پای هر اثر آمده را در ۳۴۹۰ تومان ضرب کنید.

 

 

 

«شماره ۵ – ۱۹۴۸ » – نقاش: جکسون پولاک – ۱۴۰ میلیون دلار

رکورد گران ترین نقاشی تاریخ در سال ۲۰۰۶ به نام یکی از آثار جکسون پولاک، نقاش آمریکایی ثبت شد. این نقاشی آبستره در روز ۲ نوامبر ۲۰۰۶ خریده شد تا لقب گران قیمت ترین نقاشی را از آن خودش کند. خریدار این اثر عجیب در آن زمان ناشناس بود اما بعدتر مشخص شد که، »دیوید مارتینز» کلکسیونر مکزیکی این همه پول را بابت نقاشی آقای پولاک خرج کرده است گرچه خود آقای مارتینز می گفت هیچ وقت این نقاشی گران قیمت را نخریده است.

نقاشی شماره پنج که نقشی از رنگ های زرد و قهوه ای روی بومی به ابعاد ۴ در ۸ فوت است را جکسون پولاک در سال ۱۹۴۸ به پایان رسانده بود.

 

زنان الجزایر – پابلو پیکاسو – ۱۷۹٫۳ میلیون دلار

آخرین نقاشی از مجموعه ی ۱۵ تایی که پابلو پیکاسو با عنوان  «زنان الجزایر» شناخته می شد، در ماه می ۲۰۱۵ به بالاترین پیشنهاد یعنی ۱۷۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار واگذار شد. نسخه ی O   از زنان قطری را «حامد بن جاسم  بن جابرالطانی»، نخست وزیر وقت قطر خریده بود.

این نقاشی که سال ۱۹۵۵ میلادی به پایان رسیده بود، این روزها در کلکسیون خصوصی آقای الطانی در دوحه نگهداری می شود.

 

«نقاشی شماره شش –بنفش، سبز و قرمز» – مارک روتکو-  ۱۸۶ میلیون دلار

نقاشی آبستره که مارک روتگو در سال ۱۹۵۱ میلادی به پایان برده بود، بعد از نیم قرن توسط یک میلیاردر روسی به نام دمیتری ایفگنویچ ریبولوفلیف به قیمت ۱۸۶ دلار آمریکا خریده شد.

در زمانی که این حراجی برپا می شد، نقاشی شماره شش، دومین اثر هنری ارزشمند دنیا به حساب می آمد اما در حال حاضر، شاهکار آقای روتکو، سومین اثر گران قیمت دنیا به حساب می آید.

 

کارت بازها – پل سزان – ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار

نقاشی کارت بازها یکی از ۵ نقاشی پل سزان، نقاش پسادریافتگر قرن ۱۹ فرانسه  بود که توسط خانواده ی سلطنتی عرب در سال ۲۰۱۱ خریداری شد. این نقاشی در اوایل دهه ی ۱۸۹۰ میلادی کشیده شده و گروهی را نشان می دهد که در حال کشیدن پیپ و کارت بازی هستند.

 

کی ازدواج خواهی کرد؟ – پل گوگن – ۳۰۰ میلیون دلار

نقاشی رنگ روغنی که دو دختر از اهالی «تاهیتی» را در سال ۱۸۹۲ میلادی به تصویر کشیده، در ماه فوریه ۲۰۱۵ به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار فروش رفت. بهای این نقاشی آنقدر زیاد بود که روزنامه نیویورک تایمز به « کی ازدواج خواهی کرد»، لقب گران ترین نقاشی تاریخ را داد.

خریدار این اثر بزرگ تاریخی، آقای «الطانی»، کلکسیونر بزرگ قطری است که پیش تر یکی دیگر از تابلوهای گران قیمت دنیا را خریده بود.

 

ایول!
7

Tags:


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑