روانشناچی؟ زبان بدن خوزه مورینیو

پست شده در ۹ خرداد ۱۳۹۵ | توسط لیدا هادی

0

چرا مورینیو آقای خاص است؟

از ماه ها قبل صحبت اش در میان بود. این که آقای خاص بعد از ترک چلسی به کجا می رود؟ حرف و حدیث ها در نهایت دو سه روز قبل به پایان رسید. خوزه مورینیو مرد مشهور به آقای خاص راهی منچستر یونایتد شد تا این بار اولترافورد را از حضور خودش به وجد بیاورد. اما راز موفقیت این مربی چیست؟ چرا حضور مورینیو در هر تیمی سوای موفقیت ها و شکست هایش می تواند تا این اندازه هیجان انگیز و خبرساز باشد؟ با تحلیل روانشناسی حرکات او شاید بتوان به خاص بودن اش پی برد. پروفسور ” جیوف بیتی” از دانشگاه اج هیل رازهای زبان بدن خوزه مورینیو را بررسی کرده و گفته که چرا مرد مشهور لیگ جزیره به آقای خاص بودن شهرت دارد؟

 

خوزه انگرینهو!

مورینیو مرد همیشه عصبانی است. البته او سعی دارد این خشم و عصبانیت را همیشه پنهان کند و نشان بدهد که یک جورهایی روی  عصبانیت اش کنترل دارد اما داستان این است که زبان بدن آقای خاص راز درون او را خوب بیان می‌کند. خیرگی چشم‌ها و طرز فشردن چانه‌ها به هم نشان می‌دهند که او همیشه با خشم و عصبانیتی درونی دست و پنجه نرم می‌کند!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

از حقیقت فراری است!

قرار دادن دست روی چشم‌ها یا حرکت دست‌ها به سمت آنها همیشه یک معنی داشته. این که فرد نمی‌خواهد در آن لحظه حقیقتی را که جلوی چشم اش قرار می‌گیرد ببیند. کشیدن دست روی پیشانی هم روشی برای آرام کردن احساسات درونی است. راهی که هرکسی به‌خصوص آقای خاص در شرایط بحرانی برای آرام کردن خودش ممکن است انجام دهد. مورینیو با این حرکت خیلی اوقات دنبال یک جور سپر بلاست. درست برخلاف آنچه که می‌خواهد همیشه خودش را آدم خونسردی نشان بدهد!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

تنهایی اش ساختگی است

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا مورینیو زمان‌هایی تنها روی نیکت وستهم می‌نشیند؟ خیلی اوقات شایعه می‌شود که بازیکنان تیم از او پیروی نمی‌کنند و زیاد با مورینیو سر سازگاری ندارند. درست در این مواقع است که آقای خاص چنین تصاویری از خودش خلق می‌کند. مورینیو خودش را در موقعیت‌های تنها و بی پشتیبان از روی عمد قرار می‌دهد تا نشان بدهد با وجود همه شایعه‌ها او هنوز اعتماد به نفس خودش را دارد و هیچ کسی نمی‌تواند او را از جایش تکان بدهد. او هوشمندانه تنها می  نشیند تا این پیغام را بدهد:” فکر می‌کنید من واقعاً از تنهایی کلافه هستم. هرگز!”

زبان بدن خوزه مورینیو

 

ترس دارد و هیجان

خیلی کم پیش می‌آید که مورینیو توی چشم‌های مصاحبه کننده خیره شود و حرف بزند. نگاه او بیشتر مسیر خاصی ندارد. انگار که یک جور کلافگی در وجودش هست. البته این نگاه سرگردان را می‌توان به ترس هم تعبیر کرد. ترکیبی از ترس و هیجان که او سعی در پنهان کردن هر دو دارد!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

آرام و قرار ندارد

دست کشیدن روی چانه هم روشی برای آرامش دادن به خود است. این یک  اصل روانشناسی است. آدم‌ها با حس لامسه به دوران کودکی خود بر می‌گردند و آرامشی را که از لمس دست‌های مادر می‌گرفتند شبیه‌سازی می‌کنند. برای همین است که موقع عصبانیت افراد روی سر و صورت خودشان دست می‌کشند. مورینیو این کار را زیاد انجام می‌دهد. به خصوص که گاهی تمام صورتش را با دست‌ها نوازش می‌کند. یعنی او در آن لحظه فقط دنبال آرام شدن است!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

از خودش دفاع می کند

مورینیو خیلی اوقات دست‌های خودش را توی سینه گره می‌کند و کمی هم چین به صورت و چهره‌اش می‌دهد. رفتاری که نشان دهنده تلاش او برای به دست گرفتن شرایطی است که در آن گرفتار شده. او در این حالت در جنگ با خودش است، چالشی برای حفظ کنترل!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

ادای مسخره کردن در می آورد!

همه فکر می‌کنند که آقای خاص با چرخاندن زبان توی دهان اش و عقب کشیدن زبان به سمت کناره صورت قصد توهین یا مسخره کردن دیگران را دارد. در حالی که این کار هم روشی برای حفظ کنترل است. یک حرکت تهاجمی برای نشان دادن این که شرایط ان قدر هم بد نیست. او این کار را ناخواسته می‌کند اما دوربین‌ها آن را به عمد نشان می‌دهند!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

جنگ روانی بلد است

مورینیو می‌داند که چطور باید جنگ روانی راه بیندازد. او این کار را ساده و آسان انجام می‌دهد. نه با حرف و کنایه که با یک حرکت ساده. مثل دست دادن با یک نماد عروسکی  کنار زمین. او با ضربه‌ای که بدون لبخند به دست ناچیزترین عنصر زمین می زند بنیان تیم حریف را به هم می‌ریزد. این ” بزن قدش!” برای مورینیو یک جور لاف زدن است!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

آن قدرها هم بی ادب نیست

دست بردن به دماغ. رفتاری که خیلی‌ها آن را در کنفرانس‌های خبری رفتاری بی ادبانه تلقی می‌کنند. در حالی که مورینیو این عمل را ناخواسته و فقط برای رسیدن به آرامش درونی انجام می‌دهد. هیچ عمدی در کار آقای خاص نیست!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

با اطوار به تیم روحیه می دهد

خوزه مورینیو مرد هوشمندی است. ان قدر که می‌داند چه طور از حرکات بدن خودش برای تشویق اعضای تیم استفاده کند. او این کار را بسیار هوشمندانه و حرفه‌ای انجام می‌دهد. او آدمی  احساساتی است که از این احساسات به شیوه‌ای درست – هر چند عجیب – برای فرستادن پیغام‌هایش استفاده می‌کند. او برای این که حمایت خودش را به بازیکن‌ها نشان بدهد با داورها رو در رو می‌شود. مورینیو می‌داند که هر حرکت او زیر ذره بین است برای همین سعی دارد با استفاده از رفتارش در زمین بازی به دیگران پیغام بفرستد. البته گاهی گرفتار اغراق می‌شود و به جای جاذبه بیشتر، قدرت دافعه‌اش رو می‌شود!

زبان بدن خوزه مورینیو

 

ادا و اطوار زیاد دارد

مورینیو اهل ادا و اطوار است. چشم‌هایش را ریز می‌کند، چانه‌اش را جمع. افراد معمولاً با اداهایی این طوری می‌خواهند راه هر ارتباطی را بگیرند و نگذارند دیگران به احساسات درونی‌شان پی ببرند. مورینیو این قطع ارتباط را با خنده هم قاطی می‌کند اما این لبخند بدتر کار دست اش می‌دهد. این خنده مصنوعی نشان می‌دهد که او دارد به هر قیمتی عصبانیت پشت چهره‌اش را پنهان می‌کند. آقای خاص متأسفانه در این یک مورد بازیگر خوبی نیست!

زبان بدن خوزه مورینیو

ایول!
8

Tags:


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑