چی بپوشیم؟ نگهداری شال و روسری

پست شده در ۸ خرداد ۱۳۹۵ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

9

با دشمنان شال و روسری آشنا شوید

 

خیلی وقت‌ها می‌رویم پول هنگفت می‌دهیم و یک شال نخی لطیف یا یک روسری ابریشم یا یک چادر حریر اسود به قیمت خون بابای صاحب مغازه می‌خریم؛ دو هفته بعد می‌بینیم یک جای روسری نخ‌کش شده یا چادرمان تار و پودش از هم باز شده و خلاصه پول‌مان همراه با آب جوب به چاه‌های زیرزمینی پیوسته. چطور نگهداری شال و روسری را باید انجام داد که این قدر زود خراب و کهنه نشوند؟ بهتر است با دشمنان اصلی و تخریب‌گران درجه یک شال و روسری و چادر آشنا شویم.

 

گیره دندانه‌دار

کلیپس‌های کوچک زیر روسری دو جور هستند.

نگهداری شال و روسری

این جورش که دندانه‌های تیز (مثل شانه) دارد، اصلا مال روسری نیستند و مناسب موها هستند. این کلیپس‌ها روسری و شال را سوراخ سوراخ می‌کنند.

نگهداری شال و روسری

برای روسری و شال باید این نوعش را بخرید که لبه‌های صاف و بی‌دندانه دارند.

 

گیره‌های این طوری را هم باید موقع خرید روی روسری یا شال امتحان کنید. اگر خیلی تنگ و سفت باشند، پارچه را نخ‌کش می‌کنند.

نگهداری شال و روسری

 

سوزن ضخیم و کهنه

نگهداری شال و روسری

ترکیه‌ای‌ها و لبنانی‌ها در بستن روسری از هزار و شونصد تا سوزن استفاده می‌کنند. قبلا کلی روش بستن روسری به سبک ترک‌ها را دیده‌ایم. ما هم خیلی وقت‌ها برای بستن زیر روسری از سوزن استفاده می‌کنیم. برای روسری، به خصوص اگر ساتن و ابریشم و جنس‌های لطیف دیگر هستند، به هیچ وجه نباید سراغ سوزن‌ته‌گردهای معمولی بروید. سوزن‌های مخصوص روسری، خیلی نازک‌تر از سوزن ته‌گرد هستند (مثل سوزن‌های خیاطی باریکند) و فقط بعضی جاها می‌شود گیرشان آورد. این سوزن‌های خیلی نازک و تیز به راحتی وارد فضای خالی بین تار و پودهای روسری می‌شوند. در حالی که سوزن‌های ضخیم تار و پود پارچه‌های فشرده را با خودشان می‌کشند و نخ‌کش می‌کنند. ضمنا سوزنها را موقع خرید یک بار تست کنید. اگر روی سوزن اثر زنگ زدگی باشد، یا سرش کمی خم شده باشد، روسری را نخ‌کش می‌کند.

 

 

کلیپس و گل‌سر

نگهداری شال و روسری

این کلیپس‌هایی که مثل گنبد مینا روی سرتان می‌گذارید، قاتلین درجه یک روسری و شال و از همه مهم‌تر چادر هستند. به خصوص اگر چادری از پارچه لطیف (مثل حریر) سر می‌کنید، به مرور چادرتان در محل اصابت گنبد این کلیپس‌ها تار و پودش از هم باز می‌شود و پارچه از این محل پاره یا نخ‌کش می‌شود.

 

آفتاب بر علیه نگهداری شال و روسری

دیده‌اید بالای سر چادر رنگش زودتر بور می‌شود؟ دلیلش آفتاب است. سعی کنید با چادر یا روسری مشکی گران‌قیمت‌تان خیلی زیر آفتاب نایستید. رنگ مشکی زود می‌پرد.

 

 

منجوق و ناخن و انگشتر

نگهداری شال و روسری

لباس‌هایی که منجوق‌دوزی و جینگولی‌های تیز دیگر دارند، قاتل روسری و شال هستند. یک ناخن شکسته هم می‌تواند در مدت یک هفته چند صد هزار تومان به همه روسری‌ها و چادرهایتان خسارت وارد کند. موقع خریدن انگشتر هم یک بار آن را چک کنید که لبه‌های تیزی نداشته باشد، وگرنه کلا باید به صورت نخ‌کش همه جا ظاهر شوید!

 

کرم‌پودر و عرق

نگهداری شال و روسری

روسری‌ها، به خصوص آن‌هایی که در یک طرف‌شان طرح دارند و همیشه یک جور تا می‌شوند، معمولا در محلی که به صورت چسبیده‌اند، ردی از عرق و کرم‌پودر روی خودشان به جا می‌گذارند! برای این که روسری‌تان را بعد از دو بار پوشیدن دور نیندازید، اولا سعی کنید هر بار آن را به یک سمت دیگر تا کنید، ثانیا بعد از مهمانی فوری آن را با آب و شامپو بشویید که رد عرق و کرم رویش نماند و بعد بدهید خشک‌شویی.

ایول!
34

Tags: ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!Back to Top ↑