نوستالچی؟ شهاب حسینی

پست شده در ۷ خرداد ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

1

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی، سال‌ها پیش+فیلم

فرودگاه امام خمینی(ره) دیشب مرکز خبرهای سینمایی بود. محل ازدحام چهره‌ها و خبرنگاران و عکاسان و مردمی که به استقبال اصغر فرهادی، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و عوامل فیلم «فروشنده» رفته بودند. به استقبال برنده‌های جایزه‌های جشنواره کن. فرهادی از استقبال مردم تشکر کرد و جواب به پرسش‌های همه را به نشست خبری دوشنبه ارجاع داد اما حسینی و علیدوستی مصاحبه‌های کوتاهی کردند. ترانه علیدوستی گفت: «حدس می‌زدم مردم از عوامل فیلم «فروشنده» استقبال کنند اما نمی‌دانستم استقبال تا این اندازه زیاد باشد. امیدوارم نمایندگان شایسته‌ای برای سینمای ایران باشیم.» شهاب حسینی هم به یک سوال مهم جواب داد که آیا بعد از این بیشتر در سینمای اروپا و آمریکا خواهد بود یا نه که گفت: «بعد از دریافت این جایزه بیشتر دلم می‌خواهد در ایران به فعالیت بازیگرى ادامه دهم.» علیدوستی و حسینی سال‌هاست که در سینما می‌درخشند و همه ما خاطره‌هایی با آنها داریم که هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم. به بهانه بازگشت آنها از کن چند عکس و ویدئوی قدیمی از آنها را با هم مرور می‌کنیم.

 

شهاب حسینی چطوری بازیگر شد؟

باید به دو دهه پیش برگردیم. به دهه ۷۰٫ روزگاری که شهاب حسینی در رادیو گویندگی می‌کرد. بعدها، در سال ۱۳۷۷ به تلویزیون آمد و مجری شد. مجری جنگ تلویزیونی «اکسیژن» و بعدا برنامه‌های «رنگ صبح»، «برپا برپا» و «با شما». دو سال بعد نوبت بازیگری شد. نوبت بازی در یک نقش کوتاه در سریال خاطره‌انگیز «پس از باران». نقش او را یادتان هست؟ او همراه با برادر و خواهری که دنبال خاطرات پدر و مادرشان بود، به شمال سفر می‌کرد و خاطره‌خواه دختر قصه بود. حسینی همان سال اولین حضور سینمایی‌اش را تجربه کرد. با فیلم «رخساره» امیر قویدل و با همبازی شدن با میترا حجار. کم‌کم بازی‌هایش دیده شد و نوبت «پلیس جوان» و «واکنش پنجم» و «تب سرد» و همه آن سریال‌ها و فیلم‌های آن سال‌ها رسید.

 

 

یک ویدئو از برنامه تلویزیونی «اکسیژن» را با اجرای شهاب حسینی ببینید:

 

یک ویدئوی قدیمی از بازی شهاب حسینی در یک آیتم طنز تلویزیونی تماشا کنید:

 

یک سکانس از بازی خاطره‌انگیز شهاب حسینی در سریال «تب سرد» را ببینید:

 

ترانه علیدوستی چطوری بازیگر شد؟

همیشه فکر می‌کرد موزیسین می‌شود. دلش می‌خواست خواننده اپرا شود. دو سال هم هنرستان موسیقی درس خواند و همیشه با خودش فکر می‌کرد چرا در ایران اپرا نداریم تا سوپرانو بخواند. بعد از دو سال برخلاف میلش مجبور شد از آنجا بیاید بیرون. سال‌ها بعد تصمیم گرفت در کارگاه آزاد بازیگری امین تارخ ثبت‌نام کند؛ «نمی‌دانم چی شد که این تصمیم را گرفتم. همیشه به سینما علاقه داشتم، اما دقیقا نمی‌دانم از کی به بازیگری علاقه‌مند شدم … همین طوری الکی زنگ زدم! واقعا همین‌قدر الکی. اصلا نمی‌دانستم به چه طرف خواهم شد.» بعد همه چیز افتاد روی دور تند؛ تست‌های رسول صدرعاملی … نقشی هم‌اسمِ خودش … تمرین‌های حبیب رضایی … «من ترانه ۱۵ سال دارم» …  و سیمرغ بهترین بازیگر زن جشنواره: «اگر بزرگترین کارگردان دنیا هم مرا ببرد سر کارش، باز دلم برای «ترانه» تنگ می‌شود.»

 

صحنه‌هایی از بازی ترانه علیدوستی در فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» را ببینید:

 

یک سکانس ماندگار از فیلم «شهر زیبا» با بازی ترانه علیدوستی را تماشا کنید:

 

صحنه‌هایی از بازی علیدوستی در فیلم‌های مختلف را ببینید:

ایول!
21

Tags: , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑