چی ببینیم؟ فرهادی نخل طلای کن

پست شده در ۳ خرداد ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

2

آیا فرهادی واقعا نخل طلای کن را برد؟

به تیتر امروز روزنامه «شرق» درباره جایزه‌های فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره کن دقت کنید؛ «یک فیلم، با دو نخل طلا». این تیتر یک گاف دارد. گافی که در گزارش کوتاه صفحه آخر این روزنامه و بعضی رسانه‌های دیگر هم وجود و ادامه دارد: «گوشه‌ای دیگر از دنیا جایزه به دو ایرانی رسید، هم‌وطنانش اما در این سوی آب‌ها با شادی آنها شریک شدند. اصغر فرهادی و شهاب حسینی نخل طلای شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن را برای بهترین فیلم‌نامه و بازیگر نقش مرد از آنِ خود کردند…». گافِ ماجرا کجاست؟ در عنوان «نخل طلا» برای جایزه‌های فرهادی و حسینی.

فرهادی نخل طلای کن

 

چرا به کار بردن عنوان «نخل طلا» برای جایزه اصغر فرهادی اشتباه است؟

به یک دلیل ساده! اصولا در جشنواره فیلم کن فقط یک «نخل طلا» اهدا می‌شود که این جایزه می‌رسد به بهترین فیلم جشنواره. با این حساب در جشنواره کن امسال «نخل طلا» فقط به «کن لوچ» برای فیلم «من، دانیل بلیک» رسید. شاید از خودتان بپرسید پس فرهادی در سالن دبوسید شهر کن چه جایزه‌ای را برد؟ پاسخ این سوال هم ساده است. جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره کن امسال برای فیلم «فروشنده» را که اعتبارش به اندازه «نخل طلا» برای بهترین فیلم نیست اما همین جایزه را تا به حال کسی از ایران نبرده بود و برنده شدن این جایزه در یک جشنواره معتبر جهانی، تسلط، ظرافت و حرفه‌ای بودن اثر فرهادی در سطح سینمای دنیا را نشان می‌دهد.

 

«نخل طلا» دقیقا چه جایزه‌ای است؟

نخل طلا  مهم‌ترین و باارزش‌ترین جایزه در جشنواره فیلم کن است. این جایزه سال ۱۹۵۵ توسط هیات برگزارکننده جشنواره معرفی شد و از آن زمان تا به حال هر سال به بهترین فیلم منتخب هیات داوران تعلق می‌گیرد. قبل از آن تا سال ۱۹۵۴، این جایزه، جایزه بزرگ جشنواره بین‌المللی فیلم نامیده می‌شد.

فرهادی نخل طلای کن

 

آیا تا به حال «نخل طلا»ی جشنواره کن به ایرانی‌ها رسیده است؟

بله. عباس کیارستمی تنها نخل طلای کن را برای سینمای ایران به بار آورده. ۱۹ سال پیش، در سال ۱۹۹۷ برای فیلم «طعم گیلاس».

 

سهم ایرانی‌ها در تاریخ جشنواره کن چه جایزه‌هایی بوده است؟

اکثر جایزه‌های در بخش‌های نوعی نگاه و دوربین طلایی بوده است. اولین بار در سال ۱۹۹۵ جایزه‌ دوربین طلایی برای «بادکنک سفید» به جعفر پناهی رسید. در سال ۲۰۰۰ فیلم «تخته سیاه» ساخته سمیرا مخملباف جایزه هیات داوران کن را دریافت کرد. در همین سال حسین یکتاپناه با ساخت فیلم «جمعه» و بهمن قبادی با ساخت «زمانی برای مستی اسب ها» موفق به دریافت دوربین طلایی کن شدند. سه سال بعد باز هم فیلمی از سمیرا مخملباف موفق به دریافت جایزه شد. «ساعت پنج بعدازظهر» در سال ۲۰۰۳ جایزه هیات داوران این فستیوال را گرفت و «طلای سرخ» ساخته جعفر پناهی در همان سال جایزه نوعی نگاه را از آن خود کرد. سال بعد محسن امیریوسفی با ساخت فیلم «خواب تلخ» موفق به دریافت جایزه ویژه دوربین طلایی شد. «کسی از گربه های ایرانی خبر نداره» به کارگردانی بهمن قبادی در سال ۲۰۰۹ و «ناهید» ساخته آیدا پناهنده در سال ۲۰۱۵  جایزه نوعی نگاه جشنواره کن را از هیئت داوران گرفتند. جایزه‌های اصغر فرهادی و شهاب حسینی در فستیوال امسال آخرین جایزه‌های ایرانی کن بودند.

 

جایزه شهاب حسینی چه اعتباری دارد؟

شهاب حسینی اولین جایزه بهترین بازیگری سینمای ایران در جشنواره کن را برده است. مهم‌ترین و معتبرترین جایزه‌ و افتخاری که یک بازیگر ایرانی در تاریخ سینمای ایران از آن خودش کرده است. پیش از این مهم‌ترین افتخار بازیگری ایران در فستیوال‌های ایرانی متعلق به رضا ناجی برای بازی در فیلم «آواز گنجشک‌ها»ی مجید مجیدی بود که خرس نقره‌ای جشنواره برلین را برد. جایزه‌ای که سه سال بعد نصیب گروه بازیگران فیلم «جدایی نادر از سیمین» شد.

جوایز بازیگران ایرانی در جشنواره‌های خارجی را اینجا مرور کنید.

ایول!
20

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑