چی ببینیم؟ آخرین روزهای زمستان

پست شده در ۳ خرداد ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

1

سریال مستند «آخرین روزهای زمستان» را دوباره ببینید

وقتی احمد دهقان (نویسنده)، یادداشت‌های حسن باقری درباره جنگ را در قالب کتاب پنج جلدی «گزارش روزانه جنگ» منتشر کرد، معلوم شد او چه نابغه‌ای بوده است. باقری با چنان دقتی تمام تحرکات جبهه خودی و دشمن را ثبت و ضبط و تحلیل می‌کرده که آدم حیرت می‌کند چطور کسی که در دوران درس و مشق دامپزشکی خوانده، مغز یک استراتژیست کارکشته را توی سرش دارد. می‌گویند نقشه و طرح تمام عملیات‌های بزرگ جنگ ما را حسن باقری داده بوده و حتی آن عملیات‌هایی که بعد از شهادتش انجام شد، از روی دست‌نویس‌های او بوده. از قرار معلوم ایران از وقتی او مغز جنگ ما شد، در موقعیت تهاجم قرار گرفت و از لاک دفاعی درآمد. اگر او را نمی‌شناسید و فقط همان حرف‌ها و تصویرهای کلیشه‌ای و همیشگی را درباره‌اش شنیده‌اید و دیده‌اید، این بار –به بهانه سوم خرداد- یک بار از نزدیک با مستند فوق‌العاده تماشایی «آخرین روزهای زمستان» به زندگی جذابش سرک بکشید.

SLC12

«درامِ مستند» چیست؟

«داکیو دراما» یا «درامِ مستند» زیرشاخه‌ای از مستند است که بر پایه‌ درام شکل می‌گیرد. آثاری که به سبک داکیو دراما ساخته می‌شوند، عموما درباره‌ وقایعی هستند که در گذشته رخ داده‌اند یا از آدم‌هایی حرف می‌زنند که سال‌ها پیش از دنیا رفته‌اند. این آثار معمولا نسبت به دیگر آثار نمایشی پرهزینه‌تر هستند و برای رسانه‌ تلویزیون ساخته می‌شوند. محمدحسین مهدویان «آخرین روزهای زمستان» را با همین فرم ساخته است.

 

داستان سریال مستند «آخرین روزهای زمستان» چیست؟

این مجموعه روایت زندگی شهید حسن باقری با نام واقعی «غلامحسین افشردی» از جوان‌ترین فرماندهان ایران در دوران جنگ ایران و عراق است که در هنگام شهادت سمت قائم‌مقامی فرمانده نیروی زمینی سپاه را برعهده داشت. روایتی از کودکی تا شهادت این فرمانده جوان.

 

تیتراژ شنیدنی «آخرین روزهای زمستان» را با صدای علیرضا قربانی گوش کنید:

 

منتظر یک سورپرایز ویژه از محمدحسین مهدویان باشید!

اسم محمدحسین مهدویان با ساخت سریال مستند ۱۰ قسمتی «آخرین روزهای زمستان» بر سر زبان‌ها افتاد که درباره زندگی شهید حسن باقری بود. او این بار با «ایستاده در غبار» -که سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فجر را از آن خودش کرد- در سینما سراغ یک سوژه جذاب دیگر رفته؛ «ایستاده در غبار» روایت تصویری و مستندگونه‌ای از روزگار و زندگی جاویدالاثر احمد متوسلیان است. از کودکی او تا روزهایی که رفت لبنان و هیچ‌وقت برنگشت.

تیزر فیلم «ایستاده در غبار» را –که احتمالا از عید فطر اکران می‌شود- تماشا کنید:

 

سریال مستند «آخرین روزهای زمستان» را چطوری ببینید؟

شبکه مستند به مناسبت سوم خرداد و سالروز فتح خرمشهر پخش دوباره «آخرین روزهای زمستان» را از اول خردادماه شروع کرده. مستند محمدحسین مهدویان در ۱۰ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای تا ۱۱ خرداد هر روز (به جز هفتم خرداد) ساعت ۱۸ از شبکه مستند پخش می‌شود.

 

صحنه‌هایی از سریال مستند آخرین روزهای زمستان را اینجا ببینید:

 

ایول!
10

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑