نوستالچی؟ پرویز کلانتری

پست شده در ۱ خرداد ۱۳۹۵ | توسط بهروز ساسانی

0

خاطره بازی با پرویز کلانتری+ آلبوم عکس

بعضی چیزها هست که آدم تا آخر عمرش هم یادش نمی رود. بعضی شعرها با تصویرهایشان در ذهن آدم جاخوش می کند و به این راحتی ها هم بیرون نمی رود. تصویر  داستان کوکب خانم نازنین با چارقد بانمک و سفره پربرکتش وقتی رونق پیدا می کرد که ما چشممان روی تصویرهای کتاب های درسی ریز می شد، پی یک لقمه نان و تخم مرغ سر سفره پیرزن مهربان. یا وقتی داستان چرب زبانی گرگ و ساده دلی کلاغ سیاه را حفظ می کردیم، چشممان مرتب پی کلاغ بیچاره بود و آنهایی که ریاضی شان خوب بود، پیش خودشان حساب می کردند که «قالب پنیر» دیده شده تا به گرگ برسد، حتما هزار و یک تکه شده است.

روز جمعه پرویز کلانتری، تصویرگر خوش ذوقی که بخش خوشی از خاطرات کودکی و کوچکی ما سهم اوست، درگذشت و این پست نوستالچی؟ یادگاری است به پاس خوش ذوقی های مهربانانه ی او برای ما و همه کسانی که تا هزار سال دیگر قرار است داستان «روباه و زاغ» را از کتابهای فارسی دوم دبستان بخوانند.

 

پرویز کلانتری که بود؟

پرویز کلانتری، تصویرپرگر خوش ذوق ایرانی از همان جوانی برای بچه ها کار می کرد و خاطره می ساخت. او جزو اولین مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان است، کانونی که هنوز هم کارهایش در حوزه کودک و نوجوان را دنبال می کند، هرچند رمق و توانش در این سالها کم و زیاد شده است. او جزو کسانی بود که به سبک «سقاخانه ای» نقاشی می کنند. پرویز کلانتری از حدود ۴۰ سال پیش تا امروز۲۶ تصویر خاطره ساز برای ما بچه های دبستانی ساخته است.

او ۳۱ اردیبهشت ماه در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

پرویز کلانتری و تصویرگری های پرخاطره اش

تصویرگری های پرویز کلانتری آن قدر            زیاد هست که هر گوشه از کتاب را که باز کنیم، حتما اثری از او را می بینیم. اینجا چند نمونه از تصویرگری های خاطره ساز پرویز کلانتری را می توانید ببینید. توصیه ما این است که وقت دیدن عکسها، شعرها و متن هایشان را هم بخوانید. این عکس و متن ها با هم جان می گیرند و بدجور به دل می نشینند.

 

زمان و مکان تشییع پیکر و خاکسپاری پرویز کلانتری

پیکر پرویز کلانتری روز سوم خوردادماه، ساعت ۹ صبح از مقابل خانه هنرمندان تشییع می شود تا در بخش هنرمندان آرامگاه بهشت زهرا به خاک سپرده شود.

 

 

 

 

 

ایول!
3

Tags: , ,


درباره نویسندهBack to Top ↑