چی بپوشیم؟

پست شده در ۱ خرداد ۱۳۹۵ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

96

آیا لباس سحر دولتشاهی در جشنواره کن خیلی ناجور بود؟ +عکس

 

این چند روز عکس‌های سحر دولتشاهی و لباس سبز بلندش در فضای گفتگوهای مجازی دست به دست می‌شد و کلی جوک بامزه درباره‌اش ساخته شد. از این که “الان جای پرده سبز پذیرایی خانه دولتشاهی روزنامه چسبانده‌اند، چون تنش کرده و رفته کن” بگیر تا “تشکر مزون پرده‌دوزی از سحر دولتشاهی به خاطر انتخاب طراحی‌شان به عنوان لباس”! حالا واقعا لباس سحردولتشاهی همون قدر بد بود که می‌گویند؟!

لباس جشنواره کن

اصولا لباس جشنواره کن چی هست؟

جشنواره کن برای آقایان یک تیپ کاملا رسمی (کت و شلوار مشکی) مشخص کرده که همه باید همان را بپوشند. در نتیجه تکلیف آقایان کاملا مشخص است. اما از آن‌جا که خانم‌ها عمرا در چنین چارچوب‌هایی برای لباس پوشیدن نمی‌گنجند، دست خانم‌ها را برای انتخاب لباس باز گذاشته. با این حال از قبل معلوم است که در چنین جشنواره‌ای افراد قرار است لباس رسمی شب بپوشند (چیزی در مایه‌های لباسی که ما می‌پوشیم و می‌رویم عروسی!) اغلب سلبریتی‌ها هم از قبل به طراحان معروف می‌سپارند تا برایشان یک لباس جدید و خفن طراحی کند که روی فرش قرمز بدرخشند.

 

ما در جشنواره کن چی می‌پوشیم؟

ما که جشنواره کن نرفتیم! ولی سلبریتی‌های ایرانی که به جشنواره کن می‌روند دو تا موضوع خاص دارند که در انتخاب پوشش لحاظ می‌کنند. اولی رعایت حداقل‌های پوشش اسلامی متناسب با فضای فرنگ است؛ دومی هم که اختیاری ست، پوشش سنتی ایرانی.

لیلا حاتمی و نیکی کریمی به عنوان رکوردداران ایرانی کن (که در دوره‌هایی داوران این جشنواره هم بوده‌اند) معمولا چنین ترکیب‌هایی را انتخاب کرده‌اند:

لباس جشنواره کن

لباس جشنواره کن

ترکیب‌هایی از شلیته و دامن، پیراهن‌های آستین بلند با دامن‌های بلند، یا مانتو و شلوار. نیکی کریمی اغلب شال را به عنوان حجاب انتخاب کرده، و لیلا حاتمی هم به جز آن لباس عروس معروف که همراهش کلاه به سر داشت، در بقیه موارد شال سر کرده.

 

سحر دولتشاهی چی پوشیده بود؟

لباس سحر دولتشاهی، درواقع یک پیراهن پانچوی حریر سبز همراه با یک کلاه و گوشواره‌هایی بزرگ بود. فقط همین. حالا آیا این لباس خیلی ناجور بود؟

لباس جشنواره کن

ناجور بود چون:

  • پانچو لباس مجلسی نیست و با هیچ معیاری هم مناسب چنین مجلسی نبود. درواقع حتی اگر فرش قرمز جشنواره فجر خودمان هم بود، این لباس مناسبش نبود.
  • رنگ سبز انتخاب شده هم مناسب فرش قرمز و مراسم رسمی نبود. سبز طاووسی یا سبز تیره یا حتی سبز فسفری درخشان می‌توانست انتخاب خوبی باشد. اما یک سبز مات؟ نه!
  • سادگی بیش از حد لباس، هیچ جور مناسبتی نمی‌تواند داشته باشد. شاید قرار بوده این سادگی منجر به دیدن شدن چهره دولتشاهی شود، یا شاید قرار بوده همه بار تزئینات را گوشواره‌های بزرگ بکشند، اما این بار سنگین‌تر از دو تا گوشواره بود! این لباس مناسب یک مهمانی معمولی عصرانه است، اما نه فرش قرمزی که عکاس‌ها برایش صف می‌بندند.

خیلی هم خوب بود، چون:

  • جنس لباس از پارچه حریر است که مناسب برای یک لباس مجلسی‌ست. البته که بدن‌نماست و این دو نتیجه متناقض دارد: با استانداردهای مد لباس مجلسی در دنیا هماهنگ است اما با استانداردهای پوشش اسلامی نه.
  • سرتاسری بودنش موجب شده مشکل پوشیدگی در عین انتخاب لباس مجلسی حل شود.
  • با توجه به قد بلند خود دولتشاهی، این لباس برای او خیلی مناسب است. اگر قدش کوتاه بود، احتمالا خیلی خپل و کوتاه نشانش می‌داد، اما با توجه به اندام خودش، اتفاقا خیلی بلندبالا و خوش‌استایل شده.
  • استفاده از کلاه به جای شال نخی (انتخاب افراد دیگر گروه‌شان) خیلی رسمی‌تر و بهتر است.
  • خلاقانه و شجاعانه است! پوشیدن یک مانتو و شلوار و یک شال رسمی کار سختی نیست! سحر دولتشاهی با انتخاب لباس‌هایش در ایران هم نشان داده که جرات پوشیدن چیزهای عجیب را دارد و حتی بعد از این همه مسخره‌بازی و جوک ساختن درباره لباس سبزش، باز هم در پیج اینستاگرامش نوشت: ممنون از همه نظرات‌تون درباره پوشش من!

حالا شما بگویید: اگر شما بودید، چنین لباسی را انتخاب می‌کردید؟ خیلی معمولی می‌رفتید؟ یا ایده دیگری داشتید؟

ایول!
35

Tags: ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!Back to Top ↑