چی ببینیم؟ فیلم مسابقه ۲۰۱۶

پست شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط حسین رحمانی

2

فیلم مسابقه: افت و خیزهای دونده‌ای واقعی

نام فیلم: مسابقه – Race (2016)

کارگردان: استفان هاپکینز

بازیگران اصلی: استفان جیمز، جیمسون سودیکیس

امتیاز فیلم در آی‌ام‌دی‌بی: ۷

 

فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای هم سهم خودشان را در سینما دارند و هرچند ممکن است به اندازه‌ی فیلم‌های ماجرایی پرحادثه نباشند، اما هیجان و جذابیت خاص خودشان را دارند. شاید مهم‌ترین جذابیت این گونه از فیلم‌ها این باشد که بر اساس داستانی واقعی اتفاق افتاده و هنگام تماشای فیلم همواره یادمان هست که داریم روایتی از یک سرگذشت واقعی را می‌بینیم. فیلم مسابقه یا Race یکی از همین گونه فیلم‌ها است و داستان آن درباره‌ی سرگذشت دونده‌ای به نام جسی اونز است که در سال ۱۹۳۶ در مسابقات دو المپیک تابستانی برلین شرکت کرد. امروز در بخش «چی ببینیم؟» سراغ این فیلم رفته‌ایم.

۴۲۱۱۲۱_full

 

جیمز کلیولند اونز یا جسی اونز دونده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی بود که توانست در المپیک برلین ۱۹۳۶ به ۴ مدال طلا دست پیدا کند. جسی در سال ۱۹۱۳ متولد شده بود و در آن سال ۲۳ ساله بود. یکی از مدال‌های طلای او مربوط به رشته‌ی دو صد متر مردان بود که با حضور هیتلر برگزار شد. او توانست در حضور او قهرمان این رشته شود. موضوعی که با توجه به عقیده‌های هیتلر درباره‌ی برتری نژادی آریایی‌ها اصلا مطابق میل او نبود.

المپیک ۱۹۳۶ در اصل فقط مجموعه‌ای از مسابقاتی ورزشی نبود و اهمیت سیاسی فراوانی برای آلمان نازی داشت. آن‌ها این مسابقات را به چشم فرصتی می‌نگریستند که نشان‌دهنده‌ی برتری نژادی آریایی‌ها باشد. به این ترتیب غیر عادی نیست که برنده شدن سیاه‌پوستان در این مسابقه‌ها چالش‌برانگیز بوده باشد.

 

فیلم مسابقه از چه قرار است؟

فیلم مسابقه داستان واقعی سیاه‌پوست فقیری از خیابان‌های پایین شهر کلیولند (و در دوران رکود اقتصادی نیمه‌ی اول قرن بیستم) توانست خودش را به اوج شهرت و افتخار برساند. اونز ضمن جابه‌جا کردن رکوردهایی در رشته‌های دو و میدانی، دیدگاه‌های نژادپرستانه هیتلر را هم به چالش کشید. اوج فیلم جایی است که پس از پیروزی اونز در یکی از رشته‌ها، هیتلر ورزشگاه را ترک می‌کند.

روش‌های زیادی برای تعریف داستان قهرمانی‌های جسی اونز وجود دارد، که فیلم «مسابقه» یکی از روش‌هایی را انتخاب کرده است که چندان چالش‌برانگیز نباشد. این فیلم بازه‌ی زمانی ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۶ را روایت می‌کند و به زندگی جسی اونز پس از رسیدن به قله‌ی شهرت و افتخار کاری ندارد.

در واقع در آن دوران وضعیت سیاه‌پوستان آمریکا هم چندان خوب نبود و آمریکا هم درگیر مساله‌ی جدایی نژادی بود. موضوعی که گرچه هنوز از بین نرفته، ولی جنبش‌های برابرخواهی بعد از جنگ جهانی دوم وضعیت حقوقی و اجتماعی سیاه‌پوستان آمریکا را بسیار بهبود بخشیده است. جسی اونز هم به عنوان یک سیاه‌پوست، در آن زمان زندگی چندان برابری نداشت و هیچ وقت ارزش و احترام قهرمانان سفیدپوست آمریکایی نصیبش نشد. از مشهورترین موارد به این نکته اشاره می‌شود که اونز هیچ‌گاه به کاخ سفید آمریکا دعوت نشد. به هر حال این فیلم همه‌ی این مسائل را مسکوت می‌گذارد و به همان اوج گرفتن جسی اونز و ناراحتی هیتلر و وزیر تبلیغاتش، گوبلز، می‌پردازد.

جسی اونز

تصویری از خود جسی جیمز در مسابقه‌های المپیک ۱۹۳۶ برلین

 

فیلم مسابقه را از کجا دانلود کنیم؟

اگر دنبال لینک مستقیم هستید:

دانلود فیلم مسابقه (۲۰۱۶) با کیفیت ۷۲۰p و حجم ۶.۵ گیگابایت

دانلود نسخه‌ی ۱ گیگابایتی

 

دانلود فیلم مسابقه (۲۰۱۶) با کیفیت ۱۰۸۰p و حجم ۹.۸ گیگابایت

دانلود نسخه‌ی ۲.۳ گیگابایتی

 

جست‌وجو برای زیرنویس فارسی

ایول!
5

Tags: , , ,


درباره نویسنده

حسین رحمانیBack to Top ↑