نوستالچی؟ بازی نوستالژیک

پست شده در ۷ خرداد ۱۳۹۵ | توسط بهروز ساسانی

0

هواپیما بازی با آتاری!

  • آتاری بازی کردن هم برای خودش عالمی دارد. وقتی دسته‌ی مشکی هلیکوپتری (اسمش همین بود. نه؟) را دستمان می‌گرفتیم، از هزار تا بازی سه بعدی بیشتر لذت می‌بردیم. ماجرا گاهی آن‌قدر جدی می‌شد که،‌ یک بازی ساده و دو بعدی مثل «ریور راید» River Raid را در حد بازی‌های سه بعدی و چهاربعدی امروزی جدی می‌گرفتیم. شاید نسل جدید باورشان نشود ولی ما با فشار دادن دکمه‌ی قرمز دسته هلیکوپتری‌ها خیلی جدی شلیک می‌کردیم.
    حالا قرار است با یک بازی ساده اما پرهیجان قدیمی، حس نوستالچی را در خودمان زنده کنیم، قرار است با کامپیوترمان آتاری بازی کنیم!

ریور راید چه جور بازی بود؟

ریور راید یکی از بازی‌های قدیمی بود که در سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱ خودمان!) به بازار عرضه شد و خیلی زود توانست یک میلیون کپی در دنیا فروش برود. مستحضر هستید که یک میلیون کپی در دهه‌ی ۶۰ خیلی بود!
این بازی را «کارول شاو»، یکی از طراحان بازی ویدیویی در شرکت «آتاری» ساخت. او این بازی جنگی را برای نوع خاصی از دستگاه بازی آتاری که به نام آتاری ۲۶۰۰ معروف بود،‌ ساخت.

 

آتاری ۲۶۰۰ کنسول نازنین دوران ۶۰

بازی ویدیویی «ریور راید» روی کنسول بازی «آتاری ۲۶۰۰» بازی می‌شد. بعید می‌دانم کسی نام دقیق این کنسول را یادش باشد. آن زمان‌ها مثل الان نبود که تا چشم به هم بزنی،‌ یک شماره جلوی ایکس‌باکس بیاید و قیمتش سر به فلک بکشد. آن زمان یک آتاری بود که تا سالها آتاری می‌ماند. فوق فوقش دسته‌اش را عوض می‌کردند یا هزار سال یک‌بار یک بازی جدید برایش می‌خریدند. (البته اگر می‌خریدند و اگر گیر می‌آمد!) این کنسول بازی از سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ خورشیدی) به خانه‌های ملت جهان رفت اما چند سالی طول کشید تا مهمان خانه‌ی بچه‌های ایرانی دهه‌ی شصت باشد.

‌ اقتباس تازه از بازی «ریور راید»

River Raider همان بازی ریور راید قدیمی است فقط یک کمی مدرن‌تر. مدرن در این مورد یعنی تصاویر کمی بیشتر از یکی دو رنگ دارند، کمی زنده‌تر هستند و با کی‌بورد می‌توان از پس‌شان برآمد. شلیک کردن‌ها هم کمی جدی‌تر از آن زمانی است که «دسته هلیکوپتری» داشتیم!
نسخه‌ی جدید ریور راید را اینجا بازی کنید.
نکته:‌ این بازی ارتباط مستقیمی با «ریور راید» قدیمی دهه‌ی شصت ندارد و فقط یک اقتباس‌طور است.

نسخه‌ی جدید بازی قدیمی «ریور راید» برای PC

نسخه‌ی قدیمی «ریور راید» یعنی دقیقا همان بازی که زمانی با «آتاری» و هزار لذت و مشقت از بودن‌شان لذت می‌بردیم،‌ را می‌توانید از اینجا بگیرید.
تذکر: قبل از اینکه بازی را شروع کنید باید یک سری تنظیمات را انجام دهید. راهنمای تنظیمات بازی ریور راید را حتما بخوانید.

ایول!
3

Tags: , ,


درباره نویسندهBack to Top ↑