چی ببینیم؟ فیلم جدید اصغر فرهادی

پست شده در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

1

از فیلم جدید اصغر فرهادی چه می‌دانید؟

دو روز پیش بعضی رسانه‌ها تیتر زدند «سرمایه‌گذار فیلم فرهادی کیست؟» و در مطلبی بالابلند از دختر پادشاه قطر به عنوان سرمایه‌گذار «فروشنده» نام بردند. خبری که اصغر فرهادی خیلی زود آن را تکذیب کرد و گفت «تهیه‌کنندگان فیلم من و کمپانی ممنتو هستیم.» آقای اسکار و بازیگران فیلم جدیدش این روزها در کن هستند تا در اولین اکران فیلم «فروشنده» یک روز قبل از مراسم اختتامیه در دو سانس ۱۲ ظهر و ۲۲ شب به وقت محلی حاضر باشند. به خاطر همین اخبار و حواشی و شایعات درباره فیلم فرهادی بالا گرفته و بهتر است یک‌بار درست‌ترین خبرها و اطلاعات درباره فیلم «فروشنده» را بخوانید و سکانس‌هایی از آن را ببینید.

قصه فیلم «فروشنده» چیست؟

اخباری منتشر شده از فیلم نشان می‌دهد «فروشنده» داستان زندگی زوج جوانی را در حال اجرای نمایشنامه «مرگ فروشنده» آرتور میلر روایت می‌کند. این دو بازیگر به خانه‌ای نقل مکان می‌کنند که قبلا محل سکونت زن بدکاره‌ای بوده و حالا این زوج بازیگر به مشکلاتی در مورد او برمی‌خورند و حقایقی را کشف می‌کنند. قصه‌ای که احتمالا مثل بقیه فیلم‌های فرهادی، جنبه‌های معمایی پررنگی برای کشف حقیقت دارد.

چه بازیگرانی در فیلم «فروشنده» بازی می‌کنند؟

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در هفتمین  درام اجتماعی فرهادی نقش دو بازیگر تئاتر را بازی می‌کنند که در حال اجرای نمایش «مرگ فروشنده» هستند. مینا ساداتی و بابک کریمی از دیگر بازیگران «فروشنده» هستند.

 

چرا نام فیلم در جشنواره کن از «فروشنده» به «مشتری» تغییر کرد؟

جواب این سوال را از زبان خود فرهادی بشنوید: «در ابتدا که طرح چند صفحه‌ای داستان فیلم را نوشتم، نام فیلم «برسد به دست آهو» بود که ارتباط مستقیمی با یکی از شخصیت‌های فیلم داشت. در طول نگارش فیلمنامه‌ کامل فیلم، این شخصیت رنگ دیگری گرفت و اساسا داستان او تغییر کرد. این تغییر، باعث شد تا اسم «برسد به دست آهو»، دیگر خیلی نسبتی با کلیت فیلمنامه‌ نهایی نداشته باشد. تصمیم گرفتم اسم تازه‌ای برای فیلم انتخاب کنم. نام «فروشنده»، با توجه به نسخه نهایی فیلمنامه، به فیلم نزدیکتر و چند لایه‌تر بود. فیلم در نمایش بیرون از ایران، با نام «The Salesman»، که ترجمه «فروشنده» است، اکران خواهد شد. در فرانسه هم قرار بر همین بود. اما تصادفا مدتی‌ست فیلمی فرانسوی با نام «فروشنده» بر پرده سینماهای فرانسه است و اکران فیلم ما، با همان اسم، چند ماه پس از نمایش این فیلم فرانسوی، از نظر پخش‌کننده فرانسه چندان مناسب نبود. نهایتا تصمیم بر این شد تا فقط در کشور فرانسه نام فیلم تغییر کند. نام‌های مختلفی به میان آمد که غالبا ارتباطی با کلمه فروشنده نداشت. نهایتا اسم «مشتری» (LE CLIENT) انتخاب شد که ارتباط مفهومی با کلمه فروشنده دارد و به نوعی با داستان فیلم هم مرتبط است. به هر حال نام فیلم «فروشنده» است و در ایران و کشورهای دیگر، با همین اسم اکران خواهد شد. اما در فرانسه و بعضی از کشورهای فرانسه‌زبان، فیلم با نام «مشتری» به اکران در می‌آید.»

فیلم «فروشنده» کی در ایران اکران می‌شود؟

فرهادی از اوایل مهرماه برای تحقیق و نگارش پروژه بعدی‌اش در سفر خواهد بود و به خاطر همین ترجیح می‌دهد فیلم پیش از اکران فرانسه در ایران اکران شود تا موقع نمایش فیلم، خودش حضور داشته باشم. اکران «فروشنده» در فرانسه هم برای ماه نوامبر قطعی شده و با این حساب احتمالا فیلم فرهادی از اوایل تابستان روی پرده سینماهای ایران خواهد رفت.

اصغر فرهادی درباره فیلم «فروشنده» چه می‌گوید؟

– پخش تلویزیونی فیلم نیز به تلویزیون «آرته» فرانسه، پیش‌فروش شد. در رابطه با حضور «دوحه فیلم فستیوال» به عنوان تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار، خبری که منتشر شده، یا از سر بی‌اطلاعی یا شیطنت‌ است. فستیوال دوحه، هر سال به تعدادی فیلم رقمی به عنوان فاوند (fund)پرداخت کرده و شریک می‌شود. آنها در سال‌های گذشته نیز، مثل بسیاری از جاهای دیگر در دنیا که فاوند می‌دهند و در فیلم‌ها مبلغی سرمایه‌گذاری می‌کنند که معمولا در مقابل بودجه کلی فیلم، درصد بالایی نیست. مسئول فستیوال دوحه قطر، پس از حضورکمپانی ممنتو به‌عنوان تهیه‌کننده در این فیلم، با آنها تماس گرفته و ابراز تمایل کرده بودند که امسال یکی از فاوندهای‌شان را به فیلم «فروشنده» بدهند وممنتو هم پذیرفته بود. در تیتراژ هم نامشان در کنار تلویزیون آرته فرانسه، با عنوان «با همکاری (Association) آرته و دوحه فیلم فستیوال» آمده است. سرمایه اصلی فیلم، متعلق به من و کمپانی «ممنتو» است و نام ممنتو در تیتراژ به همراه نام من، به عنوان تهیه‌کننده و سرمایه‌گذاران فیلم آمده.

– اینکه «فاوند» یک فستیوال به فیلم که در مقابل سرمایه کلی فیلم قابل توجه نیست و ابراز خوشحالی مدیر فستیوال دوحه نسبت به حضور این فیلم در کن، تبدیل می‌شود به اینکه تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار فیلم «فروشنده» کشور قطر است جز بی‌اخلاقی نمی‌تواند باشد. مطمئن باشید در روزهای آینده، همچون فیلم‌های قبلی‌ام، در بعضی از روزنامه‌ها و سایت‌ها، حرف‌ها و مصاحبه‌های من و گروه «فروشنده»، همچنین تهیه‌کننده فرانسوی فیلم در بیرون از ایران، با ترجمه‌های غلط و گاها تحریف شده، تبدیل به تیترهایی جعلی خواهد شد و حاشیه‌هایی ایجاد خواهد کرد.خوشبختانه بسیاری، لحن و ادبیات من را می‌شناسند و خودشان می‌توانند تشخیص دهند کدام یک از این اخبار و نقل‌قول‌ها از صحبت‌های من است و کدام یک جعلی.

– زمانی‌که قصه اولیه فیلم «فروشنده» به ذهنم رسید، بهانه‌ای پیدا شد برای به تاخیر انداختن یک‌ساله آن پروژه. دلتنگ فیلمسازی در ایران بودم و ذهنم کاملا درگیر داستان جدیدی بود که تازه متولد شده بود. همراهی تهیه‌کننده اسپانیایی (پدرو آلمادوار) باعث شد که علی‌رغم همه برنامه‌ریزی‌ها و قرار و مدارها، به تعویق انداختن آن پروژه میسر شود و فیلم «فروشنده» در ایران به سرانجام برسد. برنامه‌ریزی بر این اساس است که از اوایل پاییز امسال برای ادامه تحقیقات و نگارش دیالوگ‌ها، به مادرید بروم تا در صورت هماهنگی با گروه، فیلم بهار سال آینده کلید بخورد. البته همه این برنامه‌ریزی‌ها منوط بر این است که دوباره سر و کله ایده و قصه جدیدی، پیدا نشود.

– حدس می‌زنم مثل فیلم‌های قبلی‌ام، فیلم تماشاگر عام گسترده‌ای در ایران و بیرون از ایران داشته باشد. علی‌رغم اینکه عده‌ای بی‌وقفه در تلاش‌اند تا اینگونه تبلیغ کنند که این فیلم‌ها جشنواره‌ای هستند و بی‌مخاطب، بی‌آنکه اشاره‌ای کنند و یا عامدانه این واقعیت را کتمان می‌کنند که فیلم‌های قبلی من از «چهارشنبه‌سوری» به این سو، جزو چند فیلم‌ پرمخاطب سال بوده‌اند. درباره «فروشنده»، از بازخوردی که از پخش‌کنندگان داشته‌ام ونمایش‌های محدودی که تا الان داشته‌ایم، این فیلم هم مثل فیلم‌های قبلی به نظر می‌آید پرتماشاگر باشد.

 

دو ویدئو از سکانس‌های مختلف فیلم جدید اصغر فرهادی ببینید:

 

۳

 

ایول!
16

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑