چی ببینیم؟ رییس جدید صدا و سیما

پست شده در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

0

رییس جدید صدا و سیما کیست؟

محمد سرافراز قرار بود ۶۰ ماه رییس تلویزیون باشد اما فقط ۱۸ ماه به صندلی‌ ریاست تپه‌های جام‌جم تکیه کرد. حالا نوبت رییس جدید است. نوبت عبدالعلی علی‌عسگری؛ رییسی که رهبر معظم انقلاب در حکم او مدت زمان ریاستش را مشخص نکرده اما می‌گویند قرار است فعلا برای یک سال به ساختمان شیشه‌ای جام‌جم برود. او را چقدر می‌شناسید؟

 

علی‌عسگری قبل از صدا و سیما کجا بود؟

رییس جدید صدا و سیما پدر علی‌عسگری، بازیکن سابق پرسپولیس نیست. عموی او است! مردی که متولد ۱۳۳۷ است و‌  دیپلم ریاضی، کارشناسی مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)، کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تهران و دکترای مهندسی صنایع با گرایش سیستم و بهره‌برداری از دانشگاه علم و صنعت دارد.

او بخش زیادی از کودکی و نوجوانی‌اش را در شهر ری گذرانده و از نوجوانی در فعالیت‌های ضد رژیم شاه حضور داشت و به همین دلیل در ۱۶ سالگی ساواک او را دستگیر کرد. در دوران دانشجویی هم به فعالیت و مبارزه علیه رژیم شاه ادامه داد و با بعضی از همفکران خودش اقدام به تشکیل گروهی با مشی فعالیت سیاسی و نظامی بر ضد رژیم پهلوی و تبعیت از امام خمینی (ره) و روحانیت کرد. در اوایل سال ۱۳۵۷ همراه با تعدادی از اعضای این گروه در شیراز دستگیر و به کمیته مشترک ضد خرابکاری و سپس به زندان‌های اوین و قصر منتقل شد و تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در زندان بود که در نهایت با هجوم مردم به زندان، آزاد شد.

۱۳۹۵۰۲۲۰۰۰۰۹۶۲_PhotoL

رییس جدید صدا و سیما قبلا چه پست‌هایی داشته است؟

دکتر علی‌عسگری علاوه بر حضور در جبهه‌های جنگ در دوران دفاع مقدس، پست‌های دیگری هم داشته است:

مدیریت تهیه طرح‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیرعامل سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی

عضو شورای سیاست‌گذاری سازمان اوقاف و امور خیریه

مدیرعامل بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب‌شناسی

معاون آموزشی سازمان و رییس دانشکده صدا و سیما

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما

مشاور رییس قوه قضاییه

مشاور رییس سازمان صدا و سیما

به علی‌عسگری «پدر تلویزیون دیجیتال ایران» هم می‌گویند؛ چون پایه‌گذار جریان پر شتاب تبدیل آنالوگ به دیجیتال بوده است.

 

رییس قبلی صدا و سیما چه پاشنه آشیل‌هایی داشت؟

از ابتدای سال همه منتظر رسمیت یافتن شنیده‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره استعفای سرافراز بودند و جالب این که اطلاعیه‌های رسمی روابط عمومی سیما همچنان تأکید بر طبیعی بودن شرایط داشت. اما آقای رییس پس از ۱۸ ماه ریاست رفت. گزارش روزنامه «سینما» درباره همه چالش‌های سرافراز را اینجا بخوانید.

ایول!
6

Tags: ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑