چی ببینیم؟ تئوری R+L=J

پست شده در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط حسین رحمانی

1

بزرگ‌ترین تئوری هواداران گیم آو ترونز: حدس درباره پدر و مادر جان اسنو

هشدار: این مطلب ممکن است حاوی مقدار زیادی اسپویل باشد!

 

به تازگی سومین قسمت از فصل ششم سریال بازی تاج و تخت یا همان گیم آو ترونز خودمان پخش شده و اطلاعات تازه‌ای درباره‌ی رویدادهای این جهان شگفت‌انگیز در اختیار هواداران قرار داده است. اما هواداران دو آتشه‌ی چنین جهان‌هایی هیچ وقت دست از حدس و گمان درباره‌ی زاویه‌های نامشخص داستان و سرنوشت و گذشته‌ی شخصیت‌ها دست برنمی‌دارند. در واقع آخرین اپیزود پخش شده از گیم آو ترونز یکی از مهم‌ترین تئوری‌های هواداران درباره‌ی این سریال را تقویت می‌کند. تئوری مربوط به پدر و مادر واقعی جان اسنو که به عنوان تئوریِ R+L=J شناخته می‌شود. کافی است عبارت «R+L=J» را گوگل کنید و تعداد نتیجه‌ها را ببینید! امروز در بخش «چی ببینیم؟» سراغ این تئوری رفته‌ایم. اگر از اسپویل شدن نمی‌ترسید، و می‌خواهید سریال را با هیجان بیشتری دنبال کنید، به جمع تئوری‌پردازان گیم آو ترونز بپیوندید!

 

تئوری R+L=J

تئوری R+L=J به یکی از مهم‌ترین حدس و گمان‌های هواداران رمان‌های فانتزی جرج آر. آر. مارتین، با عنوان «ترانه‌ی یخ و آتش» و البته سریال گیم آو ترونز است. بر اساس این تئوری، جان اسنو، آن طور که در فصل‌های آغازین سریال به نظر می‌رسد، فرزند اِدارد (یا ند) استارک و زنی ناشناس نیست. بلکه جان اسنوی بزرگ، فرزند لیانا استارک، خواهر ند، و رایگار تارگرین است. اگر این تئوری درست باشد، راب، سانسا، آریا، بران و ریکان دیگر برادران و خواهران ناتنی جان اسنو نیستند، بلکه فرزندان دایی او (ند استارک) خواهند بود.

R+L=J هم در واقع کوتاه‌شده‌ی این عبارت است: Rhaegar+Lyanna=Jon.

 

این نوشته را هم بخوانید: رژیم غذایی بازیگر سریال گیم آو ترونز

 

برج شادی یا Tower of Joy

در فصل ششم گیم آو ترونز بازی تازه‌ای شروع شده است: بران استارک با راهنمایی «کلاغ سه‌چشم» می‌تواند با نیروی ویژه‌اش، وقایع گذشته را ببیند. قسمت سوم فصل ششم هم یکی از این فلاش‌بک‌ها را داشت که به مبارزه‌ی ند استارک در برابر برج شادی یا Tower of Joy مربوط بود. صحنه‌ای که می‌تواند کلیدی مهم برای تئوری R+L=J باشد. در این صحنه ند استارک و گروه کوچکی از سربازانش با شمشیرزنی به نام آرتور دِین و مردان او می‌جنگند. ند استارک و یکی از سربازان او بازماندگان نهایی این نبرد کوچک ولی مهم هستند و در پایان نبرد، ند استارک از پله‌های برج شروع به بالا رفتن می‌کند. اما در این لحظه «کلاغ سه‌چشم»، استاد بران، (و در واقع نویسندگان سریال) بران را از رویای گذشته‌بینش بیرون می‌آورد و اجازه نمی‌دهد بفهمیم ند استارک جوان در داخل آن برج با چه چیزی مواجه می‌شود.

تئوری R+L=J

پیرمردی به نام «کلاغ سه‌چشم» بران استارک را به گشت‌وگذار در گذشته می‌برد.

 

آیا صحنه‌ی برج شادی به جان اسنو ربط دارد؟

هنوز معلوم نیست رویدادهای مربوط به برج شادی به جان اسنو ربط دارد یا نه. اما از آن‌جا که احتمالا لیانا استارک، در زمان نبرد ند استارک و آرتور دِین، در برج شادی است، بسیاری از هواداران این تئوری حدس می‌زنند ادامه‌ی این صحنه اطلاعات تازه‌ای درباره‌ی جان اسنو داشته باشد. به هر حال ظاهرا لیانا باید در برج باشد و شاید همین‌جا است که لیانا کودکی را به دست ند استارک می‌سپارد و از بردارش می‌خواهد جان کودک را نجات بدهد. کودکی که بعدا ند استارک او را فرزند خودش معرفی می‌کند و نامش را جان می‌گذارد.

تئوری R+L=J

ند استارک جوان به طرف برج شادی و خواهرش لیانا می‌رود.

 

پس‌زمینه‌‌های داستانی برج شادی

گفته می‌شود زمان شورش رابرت براتیان علیه تارگرین‌ها، رایگار و لیانا ناپدید شده‌اند. ولی در واقع به برج شادی در سرزمین دُرن رفته‌اند. آن‌ها تا اواخر شورش رابرت که حدود یک سال به طول انجامیده، در این برج مانده‌اند. تا این‌که رایگار تارگرین به نبرد با رابرت رفته و پس از نبردی کوتاه، جنگ را باخته و به دست رابرت براتیان کشته شده است.

پس از پایان نبرد رابرت و رایگار، ند استارک به همراه تعدادی جنگ‌جو به برج شادی می‌رود تا لیانا را پیدا کند. آن‌جا با سِر آرتور دِین و مردانش روبه‌رو می‌شود و با آن‌ها می‌جنگد. پس از شکست دادن آن‌ها وارد برج می‌شود و خواهرش را در «بستری از خون» می‌یابد. لیانا از برادرش قول مهمی می‌گیرد، قولی که محتوایش مشخص نیست. ند استارک بعد از پایان جنگ همراه با کودکی به خانه برمی‌گردد که می‌گوید فرزند خودش است. اما هیچ وقت از هویت مادرش حرفی نمی‌زند. این فرزند همان جان اسنو خودمان است.

 

ایول!
6

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

حسین رحمانیBack to Top ↑