نوستالچی؟ اکبر عبدی

پست شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

1

با اکبر آقا، آکتور سینما خاطره‌بازی کنید

بدون او سینمای ایران بسیاری از صحنه‌های ماندگارش را نداشت. از آقای قندی «اجاره‌نشین‌ها» و نوازنده تنبکی «دلشدگان» تا عباس عبدی «آدم برفی» و غلامرضای «مادر». به این لیست ماندگار نقش‌های او در «دزد عروسک‌ها»، «هنرپیشه»، «ناصرالدین شاه آکتورسینما»، «سفر جادویی»، «خوابم می‌آد» و ده‌ها نقش دیگر را اضافه کنید. به کارنامه مردی که سینمای ایران بدون چیزی کم داشت، حتی اگر بعضی نقش‌های او در سال‌های اخیر را دوست نداشته باشید. او هنوز مرد هزار چهره سینمای ماست و همه ما خاطراتی شیرین با او داریم. اکبر عبدی این روزها ممنوع‌الملاقات است و می‌گویند تا چهار ماه کسی نمی‌تواند با او ملاقات کند چون عمل پیوند کلیه داشته و به خاطر این عمل و بیماری دیابت باید چهار ماه خانه‌نشین باشد تا دوباره برگردد به سینما و تلویزیون. به جایی که می‌گویند وقتی جلوی دوربین قرار می‌گیرد، فقط کافی است گریم شده باشد. بقیه ماجرا همان هنرمندی‌هایی است که تا به حال آنها را دیده‌اید. برای سلامتی عبدی دعا کنید و اگر دوست داشتید چند خاطره تصویری از او را اینجا مرور کنید.

 

نقش‌ها و گریم‌های متفاوت اکبر عبدی در فیلم‌های سینمای ایران را در این ویدئو ببینید

یک ویدئوی موزیکال از «دزد عروسک‌ها» ببینید

یک پلان از بازی عبدی در نقش یک مادر در «خوابم می‌آد» رضا عطاران را تماشا کنید

یک سکانس ماندگار از بازی عبدی در «مادر» مرحوم علی حاتمی‌ را ببینید

عباس خاکپور «آدم برفی جوانی» را لابد یادتان هست؛ جوانی که از شرایط  ناراضی است و به قصد عزیمت به ینگه دنیا ساکن ترکیه شده است. کاراکتر سخت و پیچیده‌ای که اولین تجربه بازی عبدی در نقش یک زن بود. سکانسی از بازی اکبر آقا در این فیلم ماندگار داود میرباقری را تماشا کنید:

 

 

 

 

ایول!
5

Tags: , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑