چی ببینیم؟ مرگ ماهی

پست شده در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

2

فیلم «مرگ ماهی» را ببینیم یا نه؟

«مرگ ماهی» سه‌گانه «زندگی»‌های روح‌اله حجازی را پس از «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» و «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» کامل می‌کند. فیلمی که آقای کارگردان مدت‌ها درگیر نوشتن آن بود و ادامه‌ای است بر دغدغه‌های او در فیلم‌های قبلی‌اش. او در مقدمه فیلمنامه‌ای که به بازیگران فیلم داده نوشته «پس از دو فیلم اخیرم که در خصوص روابط آدم‌های این زمانه ساختم، واکنش‌های عجیب و متفاوتی دریافت کردم که مرا بر آن داشت تا در فیلم سومم به شکلی دقیق‌تر و با زبانی عمیق‌تر به این مساله که همه را به نوعی درگیر خود کرده است بپردازم. رسیدن به یک زبان متفاوت برای ارائه احساسات و درونیات آدم‌ها، چالش اصلی بنده در این اثر است … ناگفته نماند که تاکنون همه فیلم‌هایم را دوست داشته اما این یکی تنها فیلمی است که آرزوی ساختنش را دارم. ما جنازه بر دوشان خود جنازه سردیم/ از ازل به دنبال روح خویش می‌گردیم.» حجازی «مرگ ماهی» را کامل‌ترین فیلم خودش می‌داند. فیلمی که بالاخره این روزها پس از دو سال روی پرده رفته و احتمالا می‌خواهید ببینید این فیلم پرستاره را تماشا کنید یا نه.

 

داستان فیلم «مرگ ماهی» درباره چیست؟

از خلاصه قصه‌ای که منتشر شده، چیز زیادی دستتان را نمی‌گیرد: «همیشه فکر می‌کردم ماهی‌ها موقع مردن، وقتی لب می‌زنن، یه چیزی می‌خوان بگن که من اونو نمی‌شنوم …». اما قصه سرراست فیلم این است که مادری فوت کرده و فرزندانش پس از این اتفاق به خانه‌ او آمده‌اند و از طریق پرستار مادر متوجه می‌شوند که او وصیت کرده که سه روز پس از مرگش او را به خاک بسپارند.

 

چه بازیگرانی در فیلم «مرگ ماهی» بازی می‌کنند؟

همه بازیگران اصلی فیلم از بین ستاره‌های سینمای ایران انتخاب شده‌اند. نیکی کریمی، علی مصفا، طناز طباطبایی، بابک حمیدیان، ریما رامین‏فر، سحر دولت‌شاهی، بابک کریمی، بهرنگ علوی، حسام محمودی، پانته‏ آ بهرام، مروارید کاشیان، رابعه مدنی، کیمیا مرادیان، ملیکا پارسا و حسام رحیمی‌منش اعضای خانواده‌ای هستند که به بهانه مرگ مادرشان دور هم جمع شده‌اند.

 

چرا باید فیلم «مرگ ماهی» را ببینیم؟

«مرگ ماهی» در جشنواره فیلم فجر دو سال پیش کاملا بایکوت شد اما فیلم حجازی ویژگی‌های خوب زیادی دارد. جز اسم‌های گروه پر ستاره بازیگران که شما را برای دیدن آنها روی پرده وسوسه می‌کند، بازی خوب بعضی از آنها، مانند علی مصفا شما را از گروه بازیگران راضی می‌کند. از طرفی حجازی که در فیلم‌های قبلی به خاطر مسائل متعددی تحسین شده بود، این بار بیشتر روی مساله فرم فیلمش تاکید داشته و کارگردانی استاندارد و خیلی خوبی دارد. به این‌ها رنگ‌ها و قاب‌‌بندی‌های چشم‌نواز محمود کلاری، مدیر فیلمبرداری را هم اضافه کنید که با تماشای آنها با خودتان فکر می‌کنید چرا هیچ کدام از سیمرغ‌های بازیگری، کارگردانی یا فیلمبرداری نصیب «مرگ ماهی» نشده است؟

 

چرا نباید فیلم «مرگ ماهی» را ببینیم؟

«مرگ ماهی» به اندازه دو فیلم قبلی حجازی تحسین نشد. مثلا مسعود فراستی با همان زبان تند و تیز همیشگی‌اش درباره فیلم حجازی نوشت: «فیلمساز عزیز اخیرا فیلمنامه‌نویس شده ما در مرگ ماهی – چرا ماهی، و نه گربه (میو) – چه کرده؟ واقعا باور دارد فیلمنامه نوشته یا فیلم ساخته و فضا آفریده؟ شوخی نمی‌کند؟ اگر شوخی نمی‌کند، پیشنهاد می‌کنم ۲ فیلم قبلی‌اش را دوباره خودش بنویسد و بسازد بویژه که حالا «مساله»‌اش «فرم» شده؛ تا بیشتر محظوظ شویم! …. فیلم، بیشتر شبیه راش‌های اوتی یا تست فیلمبرداری در فضاهای داخلی و بویژه خارجی است. کلاری بزرگ هر چه دلش خواسته کرده و این بار با دوربین ثابت کلی عکس عالی و خوش آب و رنگ و کارت‌پستالی گرفته… فیلم ساز عزیز اخیرا فیلم نامه نویس شده ما در مرگ ماهی چرا ماهی، و نه گربه (میو) چه کرده؟ واقعا باور دارد فیلم نامه نوشته یا فیلم ساخته و فضا آفریده؟ شوخی نمی کند؟ اگر شوخی نمی کند، پیشنهاد می کنم ۲ فیلم قبلی اش را دوباره خودش بنویسید و بسازد؛ به ویژه که حالا «مساله» اش «فرم» شده؛ تا بیشتر محظوظ شویم!… فیلم، بیشتر شبیه راش های اوتی یا تست فیلم برداری در فضاهای داخلی و به ویژه خارجی است… فیلم ساز عزیز اخیرا فیلم نامه نویس شده ما در مرگ ماهی چرا ماهی، و نه گربه (میو) چه کرده؟ واقعا باور دارد فیلم نامه نوشته یا فیلم ساخته و فضا آفریده؟ شوخی نمی کند؟ اگر شوخی نمی کند، پیشنهاد می کنم ۲ فیلم قبلی اش را دوباره خودش بنویسید و بسازد؛ به ویژه که حالا «مساله» اش «فرم» شده؛ تا بیشتر محظوظ شویم!… فیلم، بیشتر شبیه راش های اوتی یا تست فیلم برداری در فضاهای داخلی و به ویژه خارجی است…» منتقدانی مثل مهرزاد دانش هم اعتقاد دارند اصلی‌ترین ضعف فیلمی که بهترین‌های سینمای ایران در فیلمبرداری و تدوین و صدا و بازی را دور هم جمع کرده، نداشتن مرکز ثقلی در روایت فیلم است.

 

فیلم «مرگ ماهی» را در کدام سینما تماشا کنیم؟

فیلم حجازی از چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت جایگزین «من سالوادور نیستم» شده و می‌توانید برای تماشای آن برنامه‌ریزی کنید. لیست سینما‌ها و سانس‌های اکران «مرگ ماهی» را می‌توانید در «سینما تیکت» ببینید.

 

تیزر فیلم مرگ ماهی را اینجا ببینید:

ایول!
4

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑