چی بچینیم؟

پست شده در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط لیدا هادی

2

فرش ها را چطور پهن کنیم؟ | قسمت اول

ما ایرانی ها خوب یا بد یک عادت عجیب داریم. این که همه ما به صورت ذاتی عاشق فرش هستیم. انگار که یک جورهایی تار و پودهای فرش ایرانی با نقش ها و رنگ هایشان توی جانمان ریشه دارند که هر وقت آنها می بینیم دل از دست می دهیم و بی خیال فضا و مکانی که داریم یکی از آنها را به دوش می گیریم و به خانه می آوریم. خیلی از ما اصلا اول فرش خانه را می خریم و بعد خانه اش را. علاقه زیاد ما به فرش ها به کنار. در زیبایی فرش ها که هر خانه ای را زیباتر هم می کنند حرفی نیست. اما اگر فرش ها متناسب با فضای خانه یا کارکردشان انتخاب نشوند آن وقت نه خودشان جلوه دارند و نه فضایی که در آن پهن شده اند. فرش خریدن یک قانون دارد و پهن کردن فرش بسیار!

 

پایه های جلویی مبل روی فرش و پایه های عقب روی زمین باشد

فرقی هم ندارد که خانه کوچک یا بزرگ باشد یا فضایی که برای نشیمن یا پذیرایی دارید چقدر است. فقط باید به اندازه فرش دقت داشته باشید. در زمان پهن کردن فرش بایددقت که متناسب با فضای شما باشد تا این قانون درست از کار در بیاید وگرنه مبل ها خیلی بیشتر از معمول استاندارد از هم فاصله می گیرند.

gh1

 

فقط  تعدادی از پایه های جلو روی فرش  باشد

این قانون بیشتر زمانی به درد می خورد که مبل های شما یک دست نیستند و یک یا دو صندلی با طرح و رنگ متفاوت از بقیه دارند. با این کار می توانید فضای اتاق را دلخواه خودتان بزرگ و کوچک کنید. در واقع این قانون بیشتر به درد  خانه هایی می خورد که فضای کافی برای هر تغییری داشته باشند.

gh2

 

هر چهار پایه روی فرش باشد

مهم ترین نکته ای که باید  در این مورد در نظر بگیرید اندازه فرش یا قالی بستگی است. وقتی که فرش بزرگی در اختیار داشته باشید می توانید همه مبل و صندلی ها را روی آن قرار بدهید و اصلا  نیازی نیست خودتان را پایند قانون اول کنید و دوپایه روی زمین و دو پایه دیگر را روی فرش بگذارید. خانه هایی که همه پایه های مبل ها روی فرش هستند شلوغ تر به نظر می رسد و البته کوچک تر .

gh3

 

 پایه هیچ مبلی روی فرش نباشد

اگر ترجیح می دهید در خانه تان به جای فرش های معمولی با اندازه های مشخص از قالی های کوچک با طرح و نقشه های خاص و امروزی استفاده کنید بهتر است که روی همه قانون های قبلی خط بکشید و  فقط این ایده را در خانه پیاده کنید. شما نباید هیچ مبلی روی قالی تان بگذارید. اگر حتی فقط پایه های جلویی مبل ها را روی آن بگذارید دیگر چیزی از طرح و نقشه قالی باقی نمی ماند.

gh4

 

 فرش از لبه دیوار ۴۵ سانتی متر فاصله داشته باشد

اگر به دکور چیدن مادرها یا مادربزرگ ها دقت کنید حتما به این نکته می رسید. قانونی که در همه دنیا و در همه نسل ها جریان داشته و تا امروز هم کسی نتوانسته آن را تغییر بدهد. این که اگر فرش بزرگی در خانه پهن می کنید باید اندازه اش را طوری در نظر بگیرید که حتما از لبه دیوارها دست کم ۴۵ سانتی متر فاصله داشته باشد. اگر خانه تان در اندازه این حرف ها نیست آن وقت قانون برای شما کمی فرق می کند. در این صورت باید به جای فاصله ۴۵ سانتی متری قانون فاصله ۲۰ سانتی متر تا لبه دیوار را رعایت کنید.

gh5

 

کفپوش ها را فرش نکنید

کفپوش های خانه به هر شکل و طرحی و با هر جنسی برای زیباتر کردن فضای خانه شما به کار رفته اند. حتی اگر این کفپوش ها در اتاق بچه ها باشد یا در اتاق خواب. فرقی ندارد. حتما دلیلی برای به کار بردن آنها بوده. پس لزومی ندارد که همه فضای اتاق ها را به بهانه سردی سنگ ها یا خالی بودن پارکت ها از فرش بپوشانید. اگر هم زمانی این کار را کردید، حداقل فرش را چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق در نظر بگیرید تا کمی از زمین و کفپوش هم دیده شود.

gh6

 

 فرش از تختخواب ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر بزرگ تر باشد

باید فرش اتاق خواب طوری انتخاب شود که از هر طرف  اطراف حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر بزرگ تر از اندزه تخت باشد. البته این مساله بستگی به اندازه تخت دارد. برای تخت های کویین یا کینگ فرش بهتر است ۴۵ سانتی متر و برای تختخواب های توین یا تک نفره ۳۰ سانتی از فرش معلوم باشد. اگر قالی کوچکی  دارید که می خواهید آن را در اتاق خواب بیندازید بهتر است پایین تخت پهن کنید. فقط  یادتان باشد قالیچه باید از عرض تخت بیشتر باشد تا فضا هماهنگ به نظر برسد.

gh7

 

 فرش  زیر میز ناهارخوری حدود ۶۰ سانتی متر از هر طرف معلوم باشد

شاید خواسته زیادی باشد اما اگر به قدر کافی فضا دارید و یک میز ناهارخوری بزرگ که می خواهید زیر آن فرش پهن کنید باید حواستان باشد که فرش از هر طرف میز به اندازه  ۶۰ سانتی بیرون آمده باشد. این طوری حتی در زمانی که صندلی استفاده می شوند باز هم تمامی پایه هایشان روی فرش است و نه صندلی کسی کج و راست می شود و نه پاها روی زمین می مانند.

gh8

 

 راهروی خانه را با فرش پر کنید

ما ایرانی ها عاشق این قانون هستیم. این که راهروهای خانه را هم با فرش های کناری بلندمان پر کنیم. کار درستی هم هست. برای این که طبق اصول طراحی داخلی فرش های کناری باید بیشتر فضاهای عبوری در خانه را پر کنند. به این ترتیب هم امنیت راه رفتن و راحتی رعایت می شود و هم فضای ورودی خانه با فرشی که پهن شده از سلیقه صاحبخانه خبر می دهد.

gh9

 

فرش ها را با هم ترکیب کنید

اگر به اندازه کافی فضا دارید  لازم نیست اصلا فرش بزرگ در خانه پهن کنید. این اصل مال قدیمی ها بود که یک دفعه خانه را با یک فرش ۱۲ مترمربعی نقش دار پر می کردند. حالا قانون این است که تا جایی که دوست دارید از قالیچه های کوچک ترکیبی استفاده کنید. به خصوص اگر خانه بزرگی دارید و مجبورید چند دست مبلمان به کار ببرید.

gh10

ایول!
14

Tags: , ,


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑