نوستالچی؟ سریال مرد هزار چهره

پست شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

0

خاطرات «مرد هزار چهره» را مرور کنید

هشت سال از آن روزها گذشته است. از نوروز سال ۱۳۸۷ که مهران مدیری در روزهای اوج کاری‌اش بود. از روزهایی که او با برادران قاسم‌خانی کار می‌کرد و امیرمهدی ژوله و خشایار الوند هم در تیم نویسندگی او بودند و از آن تیم طلایی فقط ژوله برای مدیری مانده است. «مرد هزار چهره» از درخشان‌ترین و محبوب‌ترین سریال‌های مدیری بود که پس از آن هیچ‌وقت موفقیت و استقبال از آن سریال برای مدیری در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی تکرار نشد. حتی وقتی مدیری و یارانش سری دوم همین سریال را با نام «مرد دو هزار چهره» روی آنتن شبکه سه فرستادند. «مرد هزار چهره» بارها از شبکه‌های مختلف پخش و تکرار شده اما هنوز دیدنی است. هنوز می‌توان از محصول زوج طلایی مدیری-قاسم‌خانی لذت برد و خندید. حتی اگر هشت سال گذشته باشد.

 

داستان سریال «مرد هزار چهره» خاطرتان هست؟

داستان یک آدم اشتباهی! متهمی به نام «مسعود شصتچی» ملقب به مرد هزار چهره، در جریان دادگاه محاکمه‌اش اصرار به بی‌گناهی خودش دارد. نماینده‌ مدعی‌العموم برای او که متهم به چندین فقره کلاهبرداری از طریق جعل عنوان است، تقاضای اشد مجازات را دارد. شصتچی هم در دفاعیات خود می‌گوید که او یک کارمند ساده‌ اداره‌ ثبت‌احوال شیراز بوده و در عین حال که به جرم‌های ارتکابی خود اعتراف می‌کند، اما خود را بی‌گناه می‌داند و همه اتفاقاتی را که از سر گذرانده است، تعریف می‌کند.

 

چه بازیگرانی در سریال «مرد هزار چهره» بازی می‌کردند؟

نقش مسعود شصت‌چی را خود مدیری بازی می‌کرد. نقش کسی که هر بار سر و کله‌اش در شغلی پیدا می‌شد و به خاطر همین موقعیت‌های مختلف، بازیگران زیادی جلوی دوربین مدیری رفتند. بازیگرانی که اسم‌های آنها لیست بالابلندی است: علیرضا خمسه، پژمان بازغی، بهاره رهنما، سیامک انصاری، اکرم محمدی، سروش صحت، پرستو گلستانی، نادر سلیمانی، نصراله رادش، الیکا عبدالرزاقی، شقایق دهقان، امیرحسین رستمی و …

مهران مدیری درباره سریال «مرد هزار چهره» چه می‌گوید؟

مدیری پس از پخش سریالش، مصاحبه‌ای با مجله «فیلم» انجام داد و از «مرد هزار چهره» گفت. مصاحبه‌ای که بیشتر آن به حاشیه‌های شوخی با شغل‌های مختلف در سریال ربط داشت و بخش‌هایی از آن را اینجا می‌خوانید:

*مرد هزار چهره در تعطیلات نوروزی توفانی از بازتاب‌های متفاوت برپا کرد، ولی به نظر می‌رسد که ما نتوانستیم در این سریال جا بیندازیم که می‌شود با قشر‌های مختلف جامعه شوخی کرد بدون اینکه لطمه‌ای به وجهه و حیثیت آنها وارد شود.

*در طرح اولیه قرار بود که پایان داستان همین گونه باشد و بعد از دادگاه در قسمت آخر، مسعود شصتچی به خاطر جنبه حقوقی جرم، مدتی به زندان برود و بعد که بیرون می‌آید، دوباره با یک نفر اشتباه گرفته شود حال اینکه این یک نفر چه کسی باشد خیلی فکر کردیم به افراد مختلف از جمله فیروز کریمی، علی پروین، علی دایی و خیلی افراد دیگر.  انتخاب اولمان آقای پروین بود که نتوانست بیاید به علی دایی و فیروز کریمی هم فکر کردیم و این که اگر اینها نشدند یک کارگردان بیاید و مسعود شصتچی را با مهران مدیری اشتباه بگیرد که دست آخر هم رسیدیم به رضا رشیدپور و پایانی که دیدید.

*شوخی کردن با یک قشر به معنای اجحاف کردن به آنها یا ضعیف نشان دادنشان نیست. اتفاقا آنهایی که دارند چهار نفر آدمی را که معتادند و به هیچ دردی نمی‌خورند و حتی نمی‌توانند یک شعر خوب را از فهرست خرید تشخیص دهند با روشنفکران قیاس می‌کنند به جامعه روشنفکران توهین می‌کنند. یعنی کسی که این مقایسه را می‌کند معتقد است جامعه روشنفکری ما فرق شعر خوب و فهرست خرید را نمی‌داند.

 

 

سریال «مرد هزار چهره» را چطوری ببینید؟

برای تماشای سریال مهران مدیری دو راه دارید:

  • شبکه آی‌فیلم این روزها برای چندمین بار «مرد هزار چهره» را پخش می‌کند. هر روز در ساعت‌های ۱ ظهر، ۹ شب و ۵ صبح می‌توانید این سریال را تماشا کنید.
  • همه قسمت‌های پخش شده «مرد هزار چهره» اینجا موجود است و می‌توانید فایل‌های آن را دانلود کنید و ببینید.

 

تیزر سریال مرد هزار چهره را اینجا ببینید:

ایول!
8

Tags: , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑