چی بازی کنیم؟

پست شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط مهران وطن‌دوست

3

Fallout: Shelter را بازی نکنید!

در عرض چند سال گذشته، رسمی نسبتا بی‌مزه در میان بازی‌سازان رواج پیدا کرده که به عبارتی شبیه به نوعی دکان بقالی شده است. ساخت یک نسخه موبایل برای بازی‌های بزرگ همان سنتی است که به آن اشاره شد. معمولا این بازی‌ها، عناوین متوسط رو به ضعیفی هستند که بدون حتی اندکی نوآوری شکل گرفته و تنها با گنجاندن برخی از المان‌های بازی اصلی به آن، ساخته می‌شوند. نتیجه‌ی این فرآیند نیز چیزی جز یک بازی ناامیدکننده نیست که فقط با پشتوانه خاطرات خوب بازی‌خور‌ها از نسخه اصلی، فروش نسبتا متوسط یا خوبی را تجربه می‌کند.

Fallout: Shelter یکی از همین بازی‌ها محسوب می‌شود که طی چند ماه گذشته، دو گروه عمده از بازی‌خور‌ها را فریب داده است.

گروه اول و گروه دوم

گروه اول دوستانی هستند که آنان را جامعه بازی‌خور می‌نامیم و به احتمال غریب به یقین، اغلبشان مجموعه‌ی Fallout را تجربه کرده‌اند. Fallout یکی از بهترین عناوین نقش‌آفرینی است که تابحال توسط استودیوی پرآوزه‌ی Bethsoda منتشر شده و به خاطر گیم‌پلی بخصوصش، طرفداران زیادی دارد.

گروه دوم هم دوستانی بودند که خیلی از اسامی و عناوین بازی‌های رایانه‌ای سردرنمی‌آوردند، اما فریب شاخصه‌ی مهمی چون ظاهر را خوردند. از حق نگذریم، Fallout: Shelter ظاهر بامزه‌ای دارد و ممکن است خیلی‌ها با تماشای تریلر‌ و یا تصاویر بازی، با خود بگویند که حتما باید این را تجربه کنم.

unnamed

یک دغدغه‌ی بی‌پایان

همانطور که احتمالا با دیدن تریلر بازی حدس زده‌اید، وظیفه چرخاندن یک اردوگاه برای بازماندگان جنگ هسته‌ای بر دوش شماست. سبک بازی چیزی شبیه به بازی‌های استراتژیک و مدیریتی است. اولین و مهم‌ترین چیزی که مخاطب این سبک بازی‌ها باید با آن دست‌وپنجه نرم کند، اعداد، آمار و اطلاعات است. مواردی چون مقدار تولید، میزان مصرف، قیمت‌ها و … در چنین بازی‌هایی بیشترین توجه را می‌طلبند و تمامی مکانیسم بازی با مدیریت شما بر اساس همین اطلاعات پیش‌ می‌رود. متاسفانه در این بازی چنین اطلاعاتی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد و تنها شاخصه‌ای که با آن سروکار دارید سه نوار اعصاب خورد‌کن در بالای صفحه و مقدار پولتان است.

تامین انرژی الکتریکی، آب مصرفی و مواد غذایی، تنها هدف شما در بازی است. به عنوان مثال، برای تامین میزان آب مصرفی کافی است تا یک تسفیه‌خانه بسازید و چند نفر را داخلش قرار دهید. دیگر تنها دغدغه‌تان باید این باشد که بعد از هر ۵ دقیقه، روی تصفیه‌خانه کلیک کنید و مقدار آب تولید‌شده را جمع‌آوری کنید، البته اگر در بازی حضور داشته باشید. زیرا Fallout: shelter جزو بازی‌هایی است که اصطلاحا آن را Real Time می‌نامند؛ یعنی حتی زمانی که شما در بازی حضور ندارید، بازی جریان دارد. پس باید به شما اطمینان دهم که این بازی، یک دغدغه‌ی بی‌انتها است.

بازی مدیریتی بامزه

خطرات احمقانه

تمام خطراتی که شما و اردوگاهتان را تهدید می‌کند، در سه مورد خلاصه می‌شوند.

– آتش‌سوزی

– حمله‌ی سوسک‌ها، راهزنان و هیولا‌ها

– اتمام منابع

متاسفانه هیچکدام از این موارد به هیچ‌وجه چالش برانگیز نیستند. به عنوان مثال در صورت حمله سوسک‌ها یا راهزنان، تنها کاری که باید انجام شود این است که ساکنان آن طبقه را مسلح کنید تا با مشکلشان کنار بیایند. در هنگام بروز آتش‌سوزی خیالتان راحت باشد. زیرا همان اندک فعالیتی که در زمان حمله داشتید را ندارید. کافی است دستتان را زیر چانه‌‌تان قرار دهید و منتظر باشید تا آتشی که خود به خود راه افتاده، به دست ساکنان پناهگاه خاموش شود. اگر هم با مشکل اتمام منابع روبرو شدید، دیگر باید به فکر خواندن غزل خداحافظی باشید. زیرا اگر هر کدام از این سه منبع با کمبود مواجه شوند، به طور بی‌رحمانه‌ای بر عملکرد سازه‌ها و منابع دیگر تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر با کمبود انرژی الکتریکی مواجه شوید، به مرور زمان دیگر ساختمان‌ها مثل رستوران‌ها، غیرفعال می‌شوند. عدم فعالیت‌ رستوران‌ها نیز باعث کمبود مواد غذایی می‌شود و همین امر سبب کاهش رضایت ساکنان و پایین آمدن میزان تولید منابع می‌گردد. نگران نباشید، اگر کمی صبر پیشه کنید،تمام ساکنان جان از کف می‌دهند و راحت می‌شوید.

بازی مدیریتی بامزه

البته برای مشکلاتی که پیش‌تر گفتیم، تیم سازنده راه حلی در نظر گرفته است؛ خرید بسته‌های کمکی. هرکدام از این بسته‌ها شامل پنج کارت است که هر یک به صورت اتفاقی حاوی مقداری منابع، تسلیحات، لباس و یا شهروند است. مشکل اساسی همین اتفاقی بودن است. وقتی مخاطب تصمیم می‌گیرد مقداری از پولی که با مشقت فراوان به دست‌ آورده را صرف بهبود وضعیت بازی کند، چرا باید با انتخابی اتفاقی مواجه شود. ظالمانه نیست؟

جمع‌بندی

شاید در کنار تمام نکات منفی بازی، نکات مثبتی چون دیالوگ‌های جالبی که بین شهروندان رد و بدل می‌شود و یا گرافیک بامزه بازی ستودنی باشد. اما از هر زاویه دیگری به این بازی نگاه کنید، یک عنوان ناامیدکننده است. بدترین قسمت ماجرا نیز این است که هیچگونه رقابت آنلاینی در بازی وجود ندارد. Fallout: Shelter، هیچ شباهتی به Fallout نداشته و صرفا عنوانی تبلیغاتی در راستای این مجموعه به شمار می‌رود. اگر به تازگی موفق به تجربه‌ی آن شده‌اید و هنوز با نظر ما موافق نیستید، کافی است کمی صبور باشید.

ایول!
5


درباره نویسنده

مهران وطن‌دوستBack to Top ↑