چی بازی کنیم؟

پست شده در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط مهران وطن‌دوست

1

به راه پله ی بی پایان خوش آمدید

در سال ۲۰۱۱ دو دانشجوی خوش ذوق به نامهای Ty Tylor و Mario Castaneda با ساخت بازی Bridge، نگاه بسیاری از جشنواره ها و منتقدین را متوجه خود کردند. این بازی جوایز زیادی نیز از جشنواره های آن سال کسب کرد. مهمتر از همه اینکه توانست در رده ی فینالیست های فستیوال بازی های مستقل (IGF) قرار گیرد. به این ترتیب بود که چی بازی امروز، Bridge را هدف قرار داد.

Bridge منشوری است در حرکت دوار

بلافاصله پس از شروع بازی، با مردی همراه می شوید که شباهت زیادی به اساتید دانشگاه داشته و زیر درخت سیبی به خواب رفته است. این مرد پروفسور M.C Escher نام دارد و سالهاست که در زمینه ریاضیات محض و پیچیده تحقیق و تفحص میکند. شاید بتوان خط داستانی بازی اینگونه خلاصه کرد که پروفسور با آزمایشات اشتباهش، قوانین و انظباط جهان را دچار تزلزل کرده و همه چیز را بهم ریخته است. حال در پی جبران اشتباهاتش است.

TheBridgeScreenshot5

جاذبه در دستان شماست

بازی Bridge در رسته ی بازی های پلتفرمر (مانند ماریو و امثال آن) قرار گرفته و با درونمایه ی پازل مانند و معمامحورش، به شما ثابت میکند که ارزش دو تا سه ساعت زمان را دارد. در بازی علاوه بر کنترل پروفسور، میتوانید نیروی جاذبه را جابجا کرده و جهان را بچرخانید و نهایتا از معماهای بازی عبور کنید. روند کلی معماها نیز به این صورت است که در هر مرحله، باید وارد دری شوید که در نقطه ای قرار گرفته و دسترسی به آن خیلی هم آسان نیست. اما اگر تنها اندکی از قوانین فیزیک سردربیاورید و سلول های خاکستری مغزتان را به کار گیرید، می توانید به این مهم دست یابید.

گیمپلی بازی نیز روند خوبی دارد از تنوع نسبی و قابل قبولی برخوردار است. به این ترتیب که با پیشروی در بازی، نه تنها معماها پیچیده تر و دشوارتر میشوند، بلکه قابلیتها و عناصر جدیدی نیز در گیمپلی بازی ظاهر شده و به کمکتان میشتابد.

بازی هنری

ببین چقد قشنگه، خوبه که بدون رنگه

شاید طراحی هنری بازی با سلیقه ی برخی از دوستان در تضاد باشد. اما باور کنید که اگر Bridge را بدون این نوع طراحی و اتمسفر در نظر میگرفتیم، موفقیت حال حاضرش را کسب نمیکرد. بدون شک بهترین قسمت بازی، بخش گرافیک و طراحی بازی است که حتی گیمپلی نوآورانه ی بازی را نیز در سایه خود قرار میدهد. جالب است بدانید که تمامی مراحل بازی به صورت دستی طراحی شده اند.

بازی هنری و دیگر هیچ

Bridge اگرچه بازی خوبی است، اما بینقص نیست و معایبی به آن وارد است. به عنوان مثال صداگذاری بازی ضعیف و کاملا سرسری انجام شده و یا داستان بازی سطحی و معمولی است. و هستند دلایل دیگری که باعث میشوند تا بین Bridge و عنوان شاهکار فاصله پدید آید. اما در نظر داشته باشید که تمام این بازی، ساخته ی دست دو نفر است و اگر این نکته را فراموش نکنیم، میتوانیم چشم روی نواقص بازی ببندیم و از آن لذت ببریم.

Bridge از آن قبیل بازی هایی است که باعث میشود پس از عبور از هر مرحله بر انگشتان توانایتان بوسه بزنید و خود را تحسین کنید. اگر ذهتنان تشنه ی یک چالش فکری است، Bridge دقیقا همان چالش است.

برای دانلود Bridge می‌توانید به همین پایین مراجعه کنید

دانلود بازی Bridge (با حجم ۳۳۸MB)

ایول!
9


درباره نویسنده

مهران وطن‌دوستBack to Top ↑