چی ببینیم؟ اژدها وارد می‌شود

پست شده در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

3

بهترین فیلم مانی حقیقی را تماشا کنید

با یک دنیای دیوانه‌وار طرف هستید. با دیوانه‌هایی که با یک شورولت ایمپالای زرد، با دوستانشان، با زلزله‌نگار و بوم صدا جزیره‌ قشم را زیر و رو می‌کنند تا بفهمند چرا پس از دفن یک مرده در قبرستان، زلزله می‌آید. تا بفهمند اژدها کجای جزیره است. همه چیز جنون‌آمیز و وهم‌انگیز است و پوچ. شبیه افسانه‌ها و فانتزی‌ها. شبیه داکیودرام‌هایی که «مستند» نیست. حتی اگر پای حرف‌های به ظاهر مستند صادق زیباکلام و سعید حجاریان و لیلی گلستان در میان باشد. حتی اگر اول فیلم نوشته باشند «این یک داستان واقعی است». «اژدها وارد می‌شود» تلفیقی است از اتفاق‌های مالیخولیایی با واقعیت، با مستندات جعلی. فیلمی که شبیه فیلم‌های سینمای ایران نیست و همین ویژگی برای تماشای آن کافی است.

 

داستان فیلم «اژدها وارد می‌شود» درباره چیست؟

در این فیلم منتظر فرم و داستان و محتوایی شبیه اکثر فیلم‌های سینمای ایران نباشید. به خاطر همین با یک خلاصه داستان عجیب طرف هستید؛  دوم بهمن ماه ١٣۴٣، یک شورلت ایمپالاى نارنجى رنگ از قبرستانى باستانى مى‌گذرد و به سمت کشتىِ به خاک نشسته‌اى مى‌راند. داخل کشتى یک زندانى تبعیدى حلق‌آویز شده. روى دیوارهاى کشتى خاطرات روزانه‌اش را نوشته بوده. آیا این نوشته‌ها به کارآگاه بابک حفیظى کمک خواهند کرد تا بفهمد چرا سال‌ها است هیچ‌کس مرده‌اش را در این قبرستان دفن نکرده؟

 

چه بازیگرانی در فیلم «اژدها وارد می‌شود» بازی می‌کنند؟

بازیگران فیلم مانی حقیقی، بازیگران اسم و رسم‌داری نیستند. شناخته‌شده‌ترین بازیگر فیلم امیر جدیدی است که لابد او را از «رخ دیوانه» ابوالحسن داودی به یاد دارید. نادر فلاح را هم قبلا در فیلم‌های متعددی مثل «بی‌پولی» و «چند متر مکعب عشق» دیده‌اید. بقیه بازیگران فیلم از تئاتری‌ها هستند. بازیگرانی مثل همایون غنى‌زاده (که خودش از کارگردان‌های تئاتر است)، احسان گودرزى، علی باقری و کیانا تجمل. به این لیست باید اسم‌هایی عجیبی مانند صادق زیباکلام، لیلی گلستان، سعید حجاریان و خود مانی حقیقی را هم اضافه کردید که لا‌به‌لای فیلم درباره داستان فیلم حرف می‌زنند.

 

یکی از دیالوگ‌های عجیب و غریب «اژدها وارد می‌شود» را اینجا بخوانید

بابک حفیظی: چند نفرن تو این دِه؟
جواد چارکی: نشمردم.

حفیظی: کسی هست مُشرِف به موت باشه؟ … مشرف به موت؟ کسی هست که داره می‌میره؟ پیرمردی؟ بچه مریضی؟ جواب منو بده آقای چارکی.

چارکی: دیر و زود داره، سوخت و سوز نداره. چطور؟

حفیظی: این یارو امروز داشت چی‌ کارِت می‌کرد؟

چارکی: الماس؟ الماس چشم‌پزشکه … کوسه صید می‌کنه، ختنه می‌کنه، چشم‌پزشکی هم می‌کنه. … روغن کوسه می‌چرخونه توی دهنش و با زبون می‌ماله به چشم. التیام‌بخشه. یه بار امتحان کن.

حفیظی: نه مچکرم.

 

«اژدها وارد می‌شود» را کجا تماشا کنید؟

فیلم مانی حقیقی از چهارشنبه ۸ اردیبهشت اکران شده و تا ده هفته در سینماها خواهد بود. اگر می‌خواهید از زمان دقیق سانس‌ها و فهرست سینماهای تهران و شهرهای دیگر باخبر باشید، به «سینما تیکت» سر بزنید.

 

تیزر اژدها وارد می‌شود را اینجا تماشا کنید:

ایول!
8

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑