چی بشنویم؟

پست شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | توسط محمد اشعری

0

بابا حیدر مدد!

روز شادی را به نام پدرها آغاز کرده‌اید؛ با عکس پدرهایتان آواتارتان را در تلگرام و اینستاگرام زینت داده‌اید، حالا دلتان یک موسیقی هم می‌خواهد که امروز را خوشرنگ‌تر کند. اگر وسط این شادی‌های ارجمند، فکر دل آنهایی هم بوده‌اید که سایه پدر بالای سرشان نیست و شاید با دیدن عکس‌ها دلشان کمی بلرزد، امروزتان خود بخود رنگارنگ هست.

در بین اهالی موسیقی پاپ ما علاقه به امیرالمومنین موج می‌زند و بسیاری‌شان برای امام علی (بخصوص با موضوع امامت و ولایت) خوانده‌اند، از طرفی برای جایگاه و شأن مادر هم نمونه‌های بسیاری می‌شود جست ولی برای پدر… آنقدرها دستمان پر نیست! جز چند قطعه که درباره فراق پدر است و طبیعتا مناسب حالِ امروز نیست. در این بین باز هم «فرمان فتحعلیان» کارهای متفاوت‌تری دارد با سبک‌های متفاوت. قطعه «بابا حیدر» شاید ترانه ویژه‌ای نداشته باشد ولی نوع تنظیم اثر و هماهنگی‌اش با صدای فرمان و همین‌طور ریتم خاصی که انتخاب کرده، حال آدم را در این روز شیرین، خوب‌تر می‌کند. بشنویدش، لذت می‌برید!

 

به درد چه وقت‌هایی می‌خورد؟

وقتی… روز میلاد حضرت امیر است
وقتی… بحالم خوب است
وقتی… علوی‌ام

 

سازندگان قطعه بابا حیدر چه کسانی هستند؟

  • خواننده، آهنگساز: فرمان فتحعلیان
  • شاعر: سید علی عمرانی
  • زمان: ۴ دقیقه و ۳۵ ثانیه
  • آلبوم راه عشق / ۱۳۸۲

 

 

متن ترانه بابا حیدر:

مطربا چنگ بزن و دف بزن و تار بزن / بر جهان تار از آن یار وفادار بزن
دمی از مدح علی حیدر کرار بزن / دمی از مدح علی حیدر کرار بزن

یعنی آن روز که حق بود و دگر هیچ نبود / در پس پرده معبود علی بود به سجود
من مست مستم بابا حیدر مدد / من حق‌پرستم بابا حیدر مدد

مطربا چنگ و می و ضربت و می ساز کنید / دمی از مدح علی را همه آغاز کنید
مدح شه را به لب لعل گوهر باز کنید / مدح شه را به لب لعل گوهر باز کنید

یعنی آن روز که حق بود و دگر هیچ نبود / در پس پرده معبود علی بود به سجود
من مست مستم بابا حیدر مدد / من حق‌پرستم بابا حیدر مدد

 

اگر به صدای فرمان فتحعلیان علاقه‌مند شدید؟

اگر به صدای فرمان علاقه‌مند شدید، باید آلبوم‌هایش را دنبال کنید چون اهل تک‌آهنگ و تیتراژخوانی و حضور در صحنه به هر قیمتی نیست و حتی در راه انتشار آلبوم‌هایش هم مشکلات زیادی را تحمل می‌کند؛ مقیم، ۱۳۷۸ (اولین حضور رسمی فتحعلیان در بازار موسیقی پاپ با کلی قطعه متفاوت و طولانی در مدح امیرالمومنین با برداشتی از سبک عرفانی و سوفیانه) / راه عشق، ۱۳۸۲ (محبوب‌ترین آلبوم فرمان تا کنون که سال ۸۰ تولید شد ولی مراحل کسب مجوز و انتشارش دو سال طول کشید. همین قطعه، از این آلبوم انتخاب شده است) / مست و خراب، ۱۳۸۳ (اوج پختگی فرمان در گزینش شعر و تنظیم در این آلبوم رخ داد. قطعات شنیدنی بسیاری دارد) / مردم بیگانه، ۱۳۸۸ (توزیع بد در زمان بد، این آلبوم را مهجورترین و ناشنیده‌ترین آلبوم فرمان کرد) / دیده بیدار، این آلبوم هم مدت‌هاست آماده انتشار است ولی هنوز به بازار نیامده است.

 

 

ایول!
5

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

محمد اشعری

| «چی گوش کنم که با حالم هماهنگ باشه؟» حتما شما هم -وقتی وسط گرفتاری‌های روزانه- با این سوال مواجه می‌شوید، سایت‌های شلوغ موسیقایی یا پِلی‌لیست‌تان را بالا و پایین می‌کنید تا بلکه موسیقی‌ای پیدا شود و دلتان را ببرد. کار من اینجا این است که برای یافتن «موسیقی‌های هماهنگ با حال» به شما کمک کنم؛ «وقتی... چه‌جوری‌ام، چی گوش کنم؟» محمد اشعری هستم، روزنامه‌نگار و بیشتر از آن، یک عشقِ موسیقی که در «چی» شنیدنی‌های لذتناکم را با شما به اشتراک می‌گذارم.Back to Top ↑