چی بپوشیم؟

پست شده در ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

23

در خانه چی بپوشم – خانم‌ها

خانم‌ها معمولا بیشتر به سر و وضع خودشان می‌رسند؛ منتها باز هم سر و وضع بیرون به سر و وضع خانه می‌چربد. روندی که قطعا درست نیست. تازه عروس‌ها معمولا در این زمینه اوضاع خوبی دارند و در خانه هم به خودشان می‌رسند. اما به مرور از سر بی‌حوصلگی یا عادت یا گرفتاری‌های زندگی و پخت و پز و بچه و… بی‌خیال می‌شوند و مرتب بودن را فدای راحتی و تنبلی می‌کنند. دیگر نرویم سراغ هشدارهای اخلاقی و نتیجه چنین روندی و «من که بهت گفته بودم به خودت برس!» خودتان تا آخرش را بلدید. این مطلب را بخوانید و عبرت بگیرید و متحول شوید! باشد که رستگار گردید!

 

جوکش را شنیدید؟ می‌گویند زن زندگی به کسی می‌گویند که وقتی رفت جلوی آینه که آرایش کند، بچه‌اش بگوید «آخ جون بابا داره میاد!» نه این که بپرسد «مامان کجا داریم می‌ریم؟!» این همان قضیه اهمیت (و اولویت) آراستگی در خانه است که شرع و عرف و عقل هم رویش تاکید دارد.

 

در خانه چی نپوشم؟

لباس‌های کهنه

لکه‌های وایتکس روی دامن، دررفتگی ساق‌شلواری‌ها، سوراخ‌های تریکوی تی‌شرت‌ها و لباس‌های سفیدی که در لباسشویی صورتی شده‌اند، مناسب پوشیدن در خانه نیستند. همه را بدهید بروند.

پیشنهاد: یک دست لباس کهنه را برای کار با سفیدکننده و گذاشتن رنگ مو در خانه نگه دارید!

 

لباس خواب

قرار نیست لباس خواب‌های ساتن و گیپور را در طول روز هم بپوشید. این لباس‌ها را برای وقت خودش بگذارید و در خانه جوری لباس بپوشید که راحت باشید.

 

زیرپوش‌های نامناسب

زیرپوش‌های کهنه که کش‌هایشان در رفته، قزن‌هایشان خراب شده، درزهایشان باز شده و چرک‌مرده شده‌اند، جایشان مستقیم در سطل زباله است. بی‌خیال لنگه به لنگه پوشیدن‌شان هم شوید. زیرپوش‌ها را ست بخرید و ست بپوشید.

 

لباس‌های سخت

لباس‌هایی که چروک می‌شوند، دامن‌های تنگی که نمی‌توانید به راحتی با آن بنشینید، لباس‌زیرهای تنگ و سفت و لگینگ‌های پلاستیکی برای خانه مناسب نیستند. در خانه قرار است راحت باشید. حتی خوش‌تیپی هم نباید باعث شود راحتی را فدا کنید.

 

لباس‌های تنگ یا گشاد

سایز را جدی بگیرید؛ حتی در خانه. به خاطر راحتی سراغ شلوارهای سه سایز بزرگ‌تر و تی‌شرت‌هایی که سرآستین‌شان تا آرنج می‌آیند، نروید. لباس‌های خیلی تنگ را هم بی‌خیال شوید. به خصوص اگر اضافه وزن دارید.

 

 

در خانه چی بپوشم؟

ست کنید

بلوز و شلوارهای ست خانگی زیادند. برندهای خوب ایرانی هم هستند که این جور لباس‌ها را تولید می‌کنند. از هالیدی و سارک بگیر تا نیکوتن‌پوش و البسکو. به ترکیب رنگ‌هایتان خوب فکر کنید. سعی کنید ترکیبی از رنگ‌های شاد و زنده و رنگ‌های خنثی و مات را انتخاب کنید. سرتاپا قرمز یا پا تا سر خاکستری نپوشید. سعی کنید سراغ رنگ‌هایی بروید که بیرون از خانه کمتر می‌پوشید. مثلا اگر بیرون دائم مشکی تن می‌کنید، در خانه سراغ سفید و فسفری‌ها بروید. برای انتخاب رنگ متناسب با پوست‌تان این مطلب درباره رنگ‌ها و قسمت دومش را ببینید.

در خانه چی بپوشم

 

نخی بپوشید

این یک توصیه کلی برای هر لباسی است که قرار است مدت زیادی بپوشید و در آن راحت باشید. بنابراین برای لباس خانه هم پارچه نخی را انتخاب کنید. لباس‌های چسبان درصد بالاتری از پلاستیک را دارند. پس لگینگ و تاپ‌های تنگ را زیاد نپوشید.

در خانه چی بپوشم

 

متعادل بپوشید

سعی کنید لباس‌هایتان نه خیلی باز باشند، نه خیلی پوشیده. حتی اگر هوا خیلی سرد است، سرتاپایتان را نپوشانید. مثلا با بلوز آستین بلند شلوار برمودا انتخاب کنید. برعکس؛ اگر هوا خیلی هم گرم بود، تاپ بندی و شلوارک کوتاه نپوشید.

درعوض سعی کنید همیشه فقط یک بخش از بدن را باز بگذارید. مثلا تاپ را با شلوار بپوشید و شلوارک را با تی‌شرت معمولی. برای خانه دنبال لباس‌هایی باشید که در نقاط خاصی باز هستند. مثلا بلوزهایی که روی شانه‌شان سوراخ است، یا تی‌شرت‌هایی که از پشت روی کمر باز هستند. این لباس‌ها خیلی جذاب‌تر از یک تاپ دکلته هستند.

در خانه چی بپوشم

 

متناسب بپوشید

به اندام خودتان توجه کنید. برای کشف شکل اندام‌تان در چی بپوشیم مطالب زیادی داریم. بهتر است از مطلبی که می‌گوید شکل اندام من چه شکلی است شروع کنید. بسته به این که چه اندامی دارید، لباس خانه را هم انتخاب کنید. مثلا اگر بالاتنه بلند و پاهای کوتاهی دارید، تونیک را به کلی از لباس‌هایتان حذف کنید. یا اگر شکم بزرگی دارید، بی‌خیال تاپ‌های کوتاه شوید. در انتخاب رنگ تیره و روشن هم این تناسب را رعایت کنید. رنگ‌های تیره برای باریک‌تر نشان دادن و رنگ‌های روشن برای حجیم‌تر نشان دادن مناسبند.

در خانه چی بپوشم

 

صندل بپوشید

بیشتر از همه برای حفاظت از پوست کف پا این کار را بکنید. بعد هم به خاطر خوش‌تیپی. به خصوص اگر قد کوتاهی دارید، یک صندل با کمی لژ یا پاشنه، شکل اندام‌تان را عوض می‌کند.

در خانه چی بپوشم

 

متنوع بپوشید

همیشه یک شکل نپوشید. چند دست لباس در چند سبک مختلف ست کنید و آماده بگذارید که به ترتیب بپوشید. مثلا یک بلوز و دامن، یک تی‌شرت و شلوار گشاد راحت، یک تاپ و شلوار برمودا، یک تی‌شرت و شلوارک جین، یک پیراهن نخی تا روی زانو، یک تونیک با لگینگ. این طوری همیشه گشاد یا تنگ، همیشه دخترانه یا اسپورت، همیشه باز یا بسته نپوشیده‌اید.

 

 

 

حالا چی کارکنم؟

بروید سراغ کشوی لباس‌هایتان.

  • لباس‌های کهنه و رنگ و رو رفته را بدهید بروند. دست و دل‌باز باشید.
  • هر تی‌شرت/تاپ/بلوز را با یک شلوار/شلوارک/دامن ست کنید و با هم تا کنید و در کشو بگذارید. پیراهن‌ها را هم جداگانه تا کنید. لباس‌ها را بر اساس سبک‌شان در کشو مرتب کنید تا هر بار برای انتخاب لباس دنبال یک مدل متنوع نگردید.
  • اگر لباس‌هایی مانده که چیزی برای ست کردن ندارند، از آن‌ها عکس بگیرید. هر وقت به خرید لباس رفتید، اولویت‌تان را خریدن تکه مناسب برای ست کردن با آن لباس بگذارید.

 

ایول!
56

Tags: , , , , , , ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!Back to Top ↑