چی بچینیم؟ دکوراسیون خانه های کوچک

پست شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ | توسط لیدا هادی

1

دکوراسیون خانه های کوچک قانون دارد! | قسمت اول

خانه‌های امروزی در آپارتمان‌های سر به فلک کشیده‌ای که به قول قدیمی‌ها به قوطی کبریت شباهت دارند مگر چه قدر متراژ دارند. ۶۰ مترمربع، ۷۰ مترمربع… اصلاً در نهایت ۱۰۰ مترمربع. فکر می‌کنید در خانه‌هایی که برای یک زوج ساخته شده‌اند می‌توان همه ایده‌های ناب دکوراسیون خانه‌های مجلل را به کار برد؟ به طور حتم نه!اشتباه بیشتر ساکنان خانه‌های کوچک در استفاده از نکته‌های دکوراسیون داخلی بدون توجه به فضای خانه است. اگر می‌خواهید راحت در خانه کوچکتان نفس بکشید باید از ۱۰ اشتباهی که ممکن است تا امروز دچارش بودید دست بکشید! دکوراسیون خانه های کوچک آداب و قانون خاص خودش را دارد!

 

قانون اول: لوستر بزرگ ممنوع

لوسترها این روزها یکی از اجزای مهم و تأثیرگذار در دکوراسیون خانه به شمار می‌روند اما مسئله این است که در خانه‌های کوچک امروزی لوسترها و چراغ‌های خانه باید با احتیاط انتخاب شوند. در واقع در خانه‌های زیر ۹۰ متر مربع اصلاً دنبال لوسترهای بزرگ نباشید برای این که لوستر فضای خانه را خفه می‌کند و اجازه رو آمدن به باقی اجزای دکوراسیون را نمی‌دهد. برای خانه‌های کوچک بهترین نورپردازی استفاده از چراغ‌های روشنایی سقفی است.  آن هم به تعداد زیاد. چراغ‌های سقفی فضای خانه را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان می‌دهند.

دکوراسیون خانه های کوچک

 

قانون دوم: رنگ‌های تیره را کنار بگذارید

درست است که این روزها رنگ‌های تیره در دکوراسیون مدرن حرف اول و آخر را می‌زنند اما اگر خانه کوچکی دارید اصلاً سراغ تیره‌ها نروید برای این که رنگ‌های تیره نور خانه را می‌گیرند و فضای کوچک را دل‌مرده و خسته کننده می‌کنند. برای این که خانه دل‌بازی داشته باشید می‌توانید لمینت های خانه را به رنگ چوب روشن انتخاب کنید یا این که وسایل دکوراسیون مانند مبل و صندلی‌تان را به رنگ بژ در بیاورید. حتی در رابطه با کوسن‌ها و پرده‌های خانه هم می‌توان به رنگ‌های روشن فکر کرد. دیوارها که دیگر جای خود دارند!

دکوراسیون خانه های کوچک

 

قانون سوم: بی خیال آرک سقف شوید

یک زمانی برای زیباتر کردن دکور خانه تا می‌توانستند به کمک آرک‌های سقفی هنرنمایی می‌کردند. این طوری بود که سقف‌های خانه دیگر به سادگی گذشته نبودند و به هر خانه‌ای که وارد می‌شدید کلی گچ و کنده کاری‌های اضافه روی سقف‌ها می‌دیدید. انگار که بالای سر هر چهاردیواری چند لایه سقف قرار گرفته بود. این روزها هنوز آرک‌ها و هنرهای دکوراتیو روی سقف‌ها رواج دارد اما مساله این است که این خرده کاری‌ها فقط به درد خانه‌های بزرگ می‌خورد. پس اگر خانه‌تان از ۱۰۰ متر مربع کوچک‌تر است بی خیال آرک سقف شوید و مانند قدیم‌ها بالای سرتان را یکدست و سفید در بیاورید!

۱۳

 

قانون چهارم: وسایل بزرگ را فراموش کنید

معلوم است که هر کسی از تجمل و داشتن خانه‌ای لوکس بدش نمی‌آید اما مساله این است که هر تجملاتی نیاز به فضا و امکانات خودش هم دارد. پس اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که مجبورید فعلاً در خانه‌ای ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی سر کنید دیگر بی خیال مبلمان های بزرگ سلطنتی بشوید و به یک دست مبل راحتی  سبک یا نیم ست‌های امروزی رضایت بدهید. وسایل خانه هر قدر بزرگ‌تر باشند فضای برای گردش انرژی در خانه کمتر می‌شود. حالا فکر کنید در یک خانه کوچک چه طور با مبل و ناهارخوری و بوفه می‌توان دنبال انرژی بود؟!

دکوراسیون خانه های کوچک

 

قانون پنجم: پارتیشن‌ها برای خانه‌های بزرگ است

این روزها برای این که مشکل فضا سازی در خانه‌ها را حل کنند پارتیشن‌ها را به بازار آورده اند. وسایلی تازه که خیلی راحت اتاقی را به دو نیم می‌کنند یا فضای هال و پذیرایی را از هم جدا نگه می‌دارند. این داستان فقط در خانه‌های بزرگ جوابگوست. در خانه‌های کوچک لطفاً بی خیال پارتیشن‌ها باشید. می‌خواهید قسمت های متعلق به پسر و دخترتان  در اتاق مشترک آنها از هم مشخص باشد؟ کاری ندارد. به جای استفاده از پارتیشن و خفه کردن فضا کافی است یک دیوار را به رنگ مورد نظر یکی در بیاورید و سمت دیگر را با کاغذ دیواری یا استیکرهای مورد علاقه دیگری بپوشانید!

دکوراسیون خانه های کوچک

 

  • قانون‌های طلایی برای داشتن یک خانه کوچک دلباز تمام نشده است. برای استفاده از باقی نکته‌های طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک می‌توانید به قسمت دوم این مطلب در پست بعدی چی بچینیم مراجعه کنید!
ایول!
15

Tags: , ,


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑