چی بخونیم؟ کتاب جدید عزیز نسین

پست شده در ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

2

کتاب عزیز نسین را نخوانید!

 

«بچه‌های امروز معرکه‌اند» تازه‌ترین کتاب عزیز نسین، نویسنده‌ی ترک در ایران است. نویسنده‌ای که تا پیش از این طرفداران پروپاقرص زیادی در میان خوانندگان ایرانی داشت اما به خاطر مضمون‌های خاص کتاب‌هایش که گاهی در توصیف خال لب یار و عشوه‌ی نگار زیاده‌روی می‌کرد، حدود ۴۰ سالی در ایران ممنوع بود. حالا بعد از این‌همه سال اولین کتاب عزیزنسین دوباره در ایران منتشر شده است.

حرف ما این است که «بچه‌های امروز معرکه‌اند»، کتاب جدید عزیز نسین را نخوانید. اما اگر این نوشته برایتان اهمیتی ندارد و عاشق خواندن کتاب‌های عزیزنسین هستید، باز هم این نوشته را بخوانید. چون کتاب‌های تازه‌ی عزیز نسین را که شاید بتوانند جذب‌تان کند را لیست کرده‌ایم.

 

داستان و حرف‌های تکراری در کتاب جدید عزیز نسین

کتاب «بچه‌های امروز معرکه‌اند»، روایت زندگی احمد و زینب، دو هم‌کلاسی ترک است که به دلایل کاری والدین‌شان از هم جدا افتاده‌اند و حالا برای هم نامه می‌نویسند. آنها دنیای آدم‌بزرگ‌ها و دغدغه‌های بچه‌ها را از نگاه خودشان روایت می‌کنند. عزیز نسین در این کتابش وضعیت آموزشی ترکیه و روش‌های تربیتی پدر و مادرها را به نقد کشیده است. موضوعاتی که در کتاب مطرح شده، در مواردی مربوط به همان زمان نوشته شدن رمان است و گاهی مربوط به فضای زندگی اهالی ترکیه می‌شود. به همین خاطر ارتباط برقرار کردن با آن ساده نیست.

نوع پرداخت تکراری: نامه نگاری

تا دلتان بخواهد در این چهل سال کتاب‌هایی که با نامه‌های دو طرفه حرف‌هایشان را زده باشند، بیرون آمده است. این نوع پرداخت مطلب تکراری به نظر می‌رسد اما کشش یک کتاب پر از نامه را هم ندارد چون حجم نامه‌ها در بسیاری موارد طولانی‌تر از آن چیزی است که انتظار دارید.

نام عزیز نسین عامل فروش کتاب است

کتاب «بچه‌های امروز معرکه‌اند» در طول زمستان سال گذشته ( ۱۳۹۴ خورشیدی ) دو بار زیر چاپ رفته است. اگر نیم‌نگاهی به فضای کتاب‌خوانی کشور داشته باشید، می‌بینید که این اتفاق تقریبا جزو نوادر است. اما این دلیل نمی‌شود که کتاب تازه‌ ی عزیز نسین خوب و خواندنی باشد. دست‌کم به خوبی قبلی‌هایش نیست. به نظر می‌رسد که نام عزیز نسین که اتفاقا از نام خود کتاب هم بزرگتر و درشت‌تر به نظر می‌رسد، در فروش بالای کتاب بی‌تاثیر نبوده است. پس لطفا گول این اعداد و اسامی را نخورید.

طرح جلد جدی برای کتاب شوخ‌طبع عزیز نسین

کتاب قرار است تا حد امکان آدم را بخنداند. دست‌کم خود مترجم در پیشگفتار کتاب تاکید کرده که،‌ در زمان ترجمه‌ی کتاب بارها از ته دل خندیده است. طرح جلد کتاب با ظاهر طنز کتاب هم‌خوانی چندانی ندارد. کتاب‌های قبلی عزیز نسین هم معمولا ظاهر بانمکی داشتند که این بار اصلا خبری از آنها نیست.

لحن کتاب عزیز نسین بچه‌گانه نیست

نامه‌ها طولانی هستند و لحن‌شان طوری نیست که آدم فکر کند دو بچه مدرسه‌ای دارند آن را می‌نویسند. بگذارید یک مثال برایتان بزنم. بابا لنگ‌دراز ترجمه‌ی میمنت دانا را خوانده‌اید؟ لحن نامه‌های کتاب طوری است که آدم واقعا فکر می‌کند یک دختربچه‌ی بازیگوش تمام آن نامه‌ها را خطاب به پدرش نوشته است. نامه‌های احمد و زینب در کتاب تازه‌ی عزیز نسین چنین لحنی ندارد.

قطع متفاوت با بقیه کتاب‌های عزیزنسین

کتاب‌های عزیز نسین قبلا در قطع جیبی منتشر می‌شدند که به ظاهر و محتوای کتاب بیشتر می‌خورد. خواننده‌ی کتاب‌های عزیز نسین، کتاب‌های رمان او را برای رفع دلتنگی و داشتن حال خوش می‌خواند. کتاب‌های عزیز نسین به روایت خوانندگان قدیمی‌اش، یک جور کتاب حال خوب کن بوده که مشکلات اجتماعی را هم بیان می‌کرده است. از آن کتاب‌هایی که نسل‌های قدیم می‌توانستند هرجایی آن را بخوانند و لذت ببرند. کتاب جدید عزیز نسین اما در قطع رقعی چاپ شده که با تیپ کتاب‌های شبیه به آن متفاوت است.

برای طرفداران پر و پاقرص عزیز نسین: کتاب خواندنی‌تر بخوانید

اگر هنوز هم دلتان می‌خواهد کتاب‌های عزیز نسین را بخوانید، سری به انتشارات ققنوس بزنید. «محمود و نگار»، «مگه تو مملکت شما خر نیس» و «دیوانه‌ای بالای بام» سه کتاب دیگر عزیز نسین هستند که ارسلان فصیحی آنها را ترجمه کرده و ترجمه‌ی روان‌تری را دارند. ضمن این‌که دست‌کم طرح‌ جلدهایشان با سبک نوشتاری عزیز نسین و موضوع نوشته‌هایش همخوانی بیشتری دارد.

 

 

 

ایول!
10

Tags: , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑