چی بچینیم؟ دکوراسیون متفاوت

پست شده در ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ | توسط لیدا هادی

1

چطور دکوراسیونی متفاوت داشته باشیم؟ | قسمت اول

زمانی اگر به خانه‌های ایرانی سرک می‌کشیدی سبک و سیاق دکوراسیون خانه‌ها همه یکی بود. انگار نه انگار که به خانه جدیدی پا گذاشته‌ای. همه از یک قانون خاص برای دکوراسیون استفاده می‌کردند و همه پیرو یک سری قانون‌های نانوشته برای چیدمان بودند. اما حالا داستان فرق کرده. حالا هر کسی خانه را با سبک خاص خودش می‌چیند. با روش‌هایی که هیچ دلیل و منطقی برایشان نیست. روشی به نام دکوراسیون متفاوت. از این پس قصد داریم هر هفته در چی بچینیم تعدادی از روش‌های خاص دکوراسیون مدرن را ارائه دهیم. روش‌هایی که خانه را از شکل معمولی آن در می‌آورد. یک دکوراسیون متفاوت امروزی!

 

از وسایل تزیینی هم‌شکل استفاده کنید

برای داشتن یک دیوار متفاوت در خانه می‌توان روش ساده هم‌شکل ولی متفاوت در اندازه را انتخاب کرد. یعنی برای تزیین دیوار از وسایلی استفاده کنید که همه یک‌شکل هستند و فقط اندازه‌های آنها با هم فرق دارد. اکسسوری های موردعلاقه‌تان را در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ انتخاب کنید و از یک شکل بودن آنها نترسید.

دکوراسیون متفاوت

 

وسایل تزیینی خانه معنا داشته باشند

اگر گوشه‌ای از خانه را برای جا دادن وسایل تزیینی انتخاب کرده‌اید، سعی کنید تم اصلی انتخاب آنها یک دست باشد. اگر هم از یک دست بودن تم دلخواه راضی نیستید می‌توانید از هر وسیله‌ای که متناسب با سلیقه‌تان است در دکوری خانه بگذارید فقط آنها را طوری انتخاب کنید که بیانگر حال و هوای شما باشد. مثلاً از سفرهایی که رفته‌اید برای دیگران حرف بزنند یا با روحیه شما سازگاری داشته باشند. همخوانی دکوری‌ها با روحیه شما در حال و هوای خانه هم تأثیر دارد!

دکوراسیون متفاوت

 

از کتابخانه‌های بلند استفاده کنید

اگر قرار است کتابخانه را به اتاق نشیمن بیاورید و از آن به عنوان وسیله‌ای خاص برای دکور خانه استفاده کنید باید در اندازه آن هم دقت داشته باشید. کتابخانه‌ای که در سالن جا می‌گیرد بهتر است بلند باشد، آن قدر که با سقف فاصله کمی داشته باشد. این کتابخانه علاوه بر این که فضای مناسبی برای جا دادن دکوری‌ها و کتاب‌ها به حساب می‌آید اتاق را هم بزرگ‌تر از حد معمول در نگاه دیگران نشان می‌دهد.

دکوراسیون متفاوت

 

از طاقچه های باز استفاده کنید

در خانه‌های قدیمی دهه ۶۰ بیشتر سروکله پیدا بود. دکوری‌هایی که از ۲ طرف باز بودند و بیشتر برای جدا سازی فضای بین نشیمن و اتاق پذیرایی استفاده می‌شد. این طاقچه های بلند و دو رو باز به خصوص وقتی در رنگ روشن انتخاب شوند فضای خانه را باز و بزرگ نشان می‌دهند. ضمن این که روشی خاص برای جلوه دادن به اکسسوری های صاحب‌خانه هم هستند.

دکوراسیون متفاوت

 

نقش‌ها متناسب با فضای خانه باشند

استفاده از کوسن‌ها یا رویه مبل‌هایی با نقش‌های هندسی یا گل‌دار می‌تواند به راحتی فضای خانه را تحت تأثیر داشته باشد. این وسط انتخاب نادرست نقش‌ها می‌تواند خانه را در چشم به هم زدنی شلوغ و به هم ریخته نشان بدهد. بنابراین برای این که خانه همیشه  شیک و مجلل باشد از نقش‌های کوچک برای فضاهای کوچک و از نقش‌های درشت و برجسته برای فضاهای باز استفاده کنید. بر عکس این مورد خانه را خفه و به هم ریخته می‌کند!

دکوراسیون متفاوت

 

رنگ یک جز مشابه همه اجزا باشد

سعی کنید در خانه حداقل در یکی از ابزار و چیدمان‌های خانه رنگ‌ها طوری باشند که با بقیه لوازم هماهنگی داشته باشد. در واقع این جز از دکوراسیون بهتر است همه طیف رنگ‌هایی که در خانه به کار رفته را دارا باشد. این وسط شاید بهترین انتخاب فرش و قالی باشد که رنگ‌های آن با طیفی مناسب با رویه مبل‌ها و کوسن‌ها انتخاب شده باشد.

دکوراسیون متفاوت

 

همیشه مرکز دیوار اصل نیست

اگر یک تابلوی زیبا اما کوچک دارید که فکر می‌کنید برای فضای دیوار اتاقتان مناسب نیست نگران نباشید. در دکوراسیون مدرن امروزی دیگر کوبیدن تابلوهای بزرگ آن هم در مرکز دیوار از مد افتاده است. می‌توانید بی خیال همه قوانین گذشته تابلو را هر جای دیوار که خواستید بزنید. هر جایی غیر از مرکز چرا که نصب تابلو درست در وسط دیوار باعث می‌شود فضا کوچک‌تر از آنچه هست نشان داده شود.

دکوراسیون متفاوت

 

فرشی با لبه‌دوزی چرمی داشته باشید

شاید در فرش‌های دست بافت امروزی کمتر بتوان سراغی از آنها گرفت اما در فرش‌های فانتزی می‌توان حتماً نمونه‌هایی از آنها را پیدا کرد. فرش‌هایی که لبه‌دوزی چرمی دارند. حتی اگر چنین فرشی در بازار نبود می‌توان به راحتی از مراکز ترمیم و رفوی فرش خواست که یکی از فرش‌های خانه را برایتان لبه‌دوزی چرم کند. چرم در کنار لبه‌های فرش یکی از نکته‌های تازه دکوراسیون مدرن است که به قول طراحان داخلی خانه را شیک و مجلل نشان می‌دهد.

دکوراسیون متفاوت

 

تلویزیونتان را قاب بگیرید

اگر دلتان یک کار متفاوت و خارج از معمول در فضای دکوراسیون خانه می‌خواهد می‌توانید یک‌راست به سراغ تلویزیونتان بروید و آن را قاب بگیرید. این روزها قاب گرفتن تلویزیون‌های باریکی که به دیوار اصلی خانه نصب شده‌اند یکی از طرح‌های خاص دکوراسیون و چیدمان به شمار می‌رود. انتخاب قاب هم به سلیقه خودتان و البته سبک و سیاق دکور زدنتان ربط دارد. قاب‌های ساده برای خانه‌های مینیمال و قاب‌های برجسته برای خانه‌های کلاسیک.

دکوراسیون متفاوت

 

از سبد به‌جای میز استفاده کنید

سبدهای حصیری تازه‌ای که در بازار زیاد سر و کله‌شان را می‌بینید نه فقط نقش جاسازی خرده ریزهای خانه را این روزها به خوبی بازی می‌کنند که می‌توانند کارکرد مهم دیگری هم داشته باشند. آنها می‌توانند نقش یک میز را در سالن نشیمن به عهده بگیرند. هم ارزان هستند و هم کلی کارساز!

دکوراسیون متفاوت

 

ایول!
13

Tags: , ,


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑