چی ببینیم؟ نمایش بهمن کوچیک

پست شده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

0

صداپیشه «جناب خان» را روی صحنه تئاتر ببینید

«محمد بَحرانی» آدم عجیب و غریبی و توانایی است؛ احتمالا او را با صداپیشگی «ببعی» و «آقوی همساده» به یاد می‌آورید. با این عروسک‌های دوست‌داشتنی «کلاه قرمزی». اما او در همین نقطه متوقف نشد. او با عروسک «جناب خان» در سری دوم و سوم «خندوانه» به اوج محبوبیت رسیده اما باز هم این همه خلاقیت‌ها و توانایی‌های محمد بحرانی نیست. او در فیلم «نزدیکتر» مصطفی احمدی هم –که همین ماه پیش روی پرده رفت- در یک نقش کاملا جدی در کنار بازیگرانی مثل پارسا پیروزفر، صابر ابر، پگاه آهنگرانی و … بازی کرد. بازی همین‌جا تمام می‌شود؟ خیر. او حداقل ۱۴ سال است که تئاتر بازی می‌کند و نمایش عروسکی کارگردانی می‌کند. چون او لیسانس بازیگری و کارشناسی‌ارشد کارگردانی دارد. به لیست بلندبالای فعالیت‌های هنری محمد بحرانی باید نمایش «بهمن کوچیک» را هم اضافه کرد که این روزها در خانه هنرمندان روی صحنه رفته است.

 

نمایش بهمن کوچیک

داستان نمایش «بهمن کوچیک» چیست؟

این نمایش نویسنده ندارد! چون قصه و موقعیت‌های نمایش بر اساس تمرین‌های گروهی و بداهه‌پردازی شکل گرفته. ایده‌ای که ریسک موفقیت آن را بالا می‌برد اما این چهار نفر به خوبی از پسِ آن برآمده‌اند چون همه آنها سابقه تئاتری دارند. خلاصه داستان این نمایش هم به همین عجیبی است: «سیگار، برگ خردکرده‌ توتون است که در کاغذ نازکی پیچیده می‌شود. برای کشیدن، یک طرف آن را آتش می‌زنند، و از طرف دیگر  -که معمولا فیلتر دارد- هوا را به درون ریه‌ها می‌کشند که به آن «پُک زدن» می‌گویند. نیکوتین موجود در دود توتون باعث خوشحالی می‌شود. سیگارها اسم‌های مختلفی دارند. یکی‌شان «بهمن» است. وقتی مدل کوچکش باشد به آن «بهمن کوچیک» می‌گویند. سیگار برای سلامتی خیلی بد است و خیلی هم ضرر دارد. سیگار اعتیادآور است و عامل اصلی سرطان هم شناخته شده است. این چیز خطرناک اگر نام یک آدم باشد، دیگر خیلی بدتر است.»

 

چه بازیگرانی در نمایش «بهمن کوچیک» بازی می‌کنند؟

در این نمایش علاوه بر محمد بحرانی -که این روزها او را بیشتر با صداپیشگی شخصیت «جناب خان» در «خندوانه» می‌شناسیم-  امیر سلطان‌احمدی هم حضور دارد؛ از هنرمندان و عرسک‌گردانان قدیمی که او را با عروسک‌گردانی شخصیت «پسر عمه‌زا» در «کلاه قرمزی» به یاد داریم. در کنار این دو نفر، مهدی شاهپیری و مهران نائل هم –که کارگردان نمایش هم هست-  در نمایش «بهمن کوچیک» بازی می‌کنند. چهار همکلاسی که در سال‌های دور در دانشکده هنرهای زیبا هم‌دوره‌ای رشته‌ تئاتر بودند.

آیا نمایش «بهمن کوچیک» یک نمایش عروسکی است؟

خیر. در این نمایش همه چیز بر اساس شیوه‌ «بازی در بازی» انجام می‌شود؛ به صورتی که هر بازیگر در چندین شخصیت به ایفای نقش می‌پردازد. همچنین موسیقی این اثر به صورت اجرای زنده توسط خود بازیگران اجرا می‌شود. هر کدام از بازیگران مسلط به نواختن سازی مانند گیتار، هارمونیکا و تمپو هستند و همچنین یک نفر هم روی آهنگی که نواخته می‌شود، می‌خواند. با تماشای عکس‌های نمایش متوجه می‌شوید که در این نمایش دکور خاصی وجود ندارد؛ به صورتی که وسیله‌ای در نمایش وجود ندارد و بازیگران آن‌ها را به نوعی با حرکات دست و بدن خود نشان می‌دهند. به خاطر همین خودشان اسمش را گذاشته‌اند: «تئاتری بی‌چیز، با صحنه‌ای خالی»!

 

بلیت نمایش «بهمن کوچیک» را چطوری بخرید؟

اگر می‌خواهید این نمایش را ببینید، هر شب ساعت ۲۱ می‌توانید به تماشاخانه استاد انتظامی در خانه هنرمندان ایران مراجعه کنید. برای خرید بلیت هم می‌توانید به وب‌سایت «تیوال» سر بزنید. بلیت‌های «بهمن کوچیک» با دو قیمت ۱۵ و ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

 

صدای گفت‌وگو با محمد بحرانی و عوامل دیگر نمایش بهمن کوچیک را اینجا بشنوید:

ایول!
8

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑