چی بپوشیم؟

پست شده در ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

7

جوراب شلواری چی بپوشم؟

جوراب شلواری چی بپوشم؟ چی بخرم؟ احتمالا جوابش در ذهن همه این باشد که «از جوراب‌شلواری فروشی‌های معتبر سراسر کشور!» ولی اینجا را که بخوانید، شاید نظرتان عوض شود. درست است که آدم روزی سه بار جوراب‌شلواری نمی‌خرد، ولی بهتر است همان اندک جورابی را هم که می‌خرد، مناسبش را بخرد.

 

در مورد پوشیدن جوراب‌شلواری دو تا سوال وجود دارد:

سوال اول: چطور جوراب شلواری مناسب بخریم؟

سوال دوم: چطور جوراب شلواری را بپوشیم که فوری در نرود؟

این دفعه به سوال اول جواب می‌دهیم. بعد که رفتید خریدید، سوال دوم  را هم می‌خوانیم.

 

سایز

خیلی از جوراب‌شلواری‌ها فری‌سایز هستند، ولی بعضی‌هایشان در حد small و medium و large حق انتخاب دارند. بعضی‌ها هم بر اساس حدود اندازه کف پا (مثلا ۳۴ تا ۳۸ یک سایز است) سایزبندی دارند. این‌ها جوراب‌هایی هستند که کف پا شکل خاصی دارد.

فاق

معمولا جوراب شلواری‌ها فاق‌بلند هستند تا روی شکم را هم بپوشانند. اگر دنبال نمونه خاص فاق‌کوتاه هستید، آن را خوب بررسی کنید. جوراب‌شلواری‌ها ممکن است دوفاق، سه‌فاق و چهارفاق باشند (البته این اصطلاح است؛ وگرنه فاق کلا یکی است) دوفاق یعنی جلوی شکم یک خط و پشت آن هم یک خط دوخت وجود دارد. اغلب جوراب‌شلواری‌ها این طوری هستند. سه فاق، دوخط پشت و یکی جلو دارد. چهارفاق هم دو خط جلو و دو خط پشت دارد و برای کسانی مناسب است که کلا شکم چاقی دارند.

ضخامت

ضخامت جوراب شلواری‌ها با یک عدد سنجیده می‌شود. جوراب شلواری شیشه‌ای ضخامت زیر ۱۰ دارد و جوراب‌شلواری‌های خیلی ضخیم زمستانی ضخامت ۲۰۰ دارند. معمولا برای مدل‌های مجلسی چیزی حدود ۲۰ تا ۴۰ و برای جوراب‌شلواری‌های پوشیده معمولی حدود ۷۰ تا ۹۰ را می‌گیرند. حواس‌تان باشد که جوراب‌شلواری هرچه نازک‌تر باشد، احتمال دررفتن و سوراخ شدنش بیشتر است. درواقع اغلب جوراب‌شلواری‌های شیشه‌ای یک بار مصرف هستند و در انتهای مهمانی باید انداخت‌شان توی سطل آشغال!

رنگ

مشکی و رنگ پا اولین گزینه‌ها هستند. جوراب شلواری رنگ پا فقط کاربرد تزئینی دارد. ولی مشکی‌ها با ضخامت بیشتر از ۶۰ می‌توانند پوشاننده هم باشند.

جوراب شلواری‌های رنگی هم هستند که فقط باید موقعی بخرید که دقیقا بدانید با چه لباسی قرار است پوشیده شوند. درواقع یک جوراب‌شلواری مشکی و یک رنگ پا را می‌شود همیشه در کشو داشت و با هر رنگی از دامن ست کرد. ولی یک جوراب شلواری زرد، سبز یا زرشکی را حتما باید برای یک ست لباس مشخص خرید و کنار گذاشت.

برق

جوراب شلواری چی بپوشم؟

بسته به نوع نخ، جوراب شلواری می‌تواند مات، براق، یا درخشان باشد. جوراب شلواری‌های درخشان معمولا طلایی و نقره‌ای هستند و از دور برق می‌زنند. براق‌ها اندکی برق می‌اندازند و شکل جذابی دارند، اما به خاطر مواد پلاستیکی زیاد ممکن است پوست را اذیت کنند و در طولانی‌مدت قابل پوشیدن نباشند. بیشتر جوراب‌شلواری‌های مات، مقدار نخ بیشتری دارند و با پوست هم سازگارترند.

طرح

انتخاب جوراب شلواری طرح‌دار هم مثل انتخاب جوراب شلواری زرد و آبی است! باید دقیقا بدانید آن را برای پوشیدن با چه چیزی خریده‌اید. طرح‌دارهای رنگی بیشتر این طوری هستند، ولی آن‌هایی که طرح‌ها روی پارچه‌شان اجرا شده (و اغلب هم مشکی هستند) گزینه‌های خوبی برای پوشیدن هستند. اگر می‌خواهید که پاهایتان کشیده‌تر و لاغرتر به نظر برسند، طرح‌های عمودی را انتخاب کنید و اصلا سراغ طرح‌های افقی نروید. بسته به نوع طرح ممکن است جوراب‌شلواری کاملا پوشیده باشد یا مثل لانه‌زنبوری‌ها کاملا تزئینی!

 

منتظر باشید؛ چند روز دیگر درباره این که چطور جوراب شلواری بپوشیم که درب و داغان نشود، در چی بپوشیم بخوانید.

ایول!
24

Tags: , , ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!Back to Top ↑