چی بازی کنیم؟

پست شده در ۸ فروردین ۱۳۹۵ | توسط مهران وطن‌دوست

2

بُردگیم چی بازی کنیم؟

طبق آمارهای رسمی استخراجی از اینطرف و آنطرف، جمعیتی بالغ بر ۱ میلیارد نفر در کل دنیا مخاطب بازی های رایانه ای هستند. این بازیها روند تکاملی محیرالعقولی دارند و روز به روز به واقعیت نزدیکتر شده و میزان لذتی که فراهم میکنند بیشتر میشود. اما نکته ای که در این میان مطرح میشود، این است که شاید هر کسی نتواند با این شکل نوین سرگرمی ارتباط برقرار کند و مهمتر از آن اینکه در برخی از اوقات، دسترسی جمعی به این بازی ها دشوار است. تصور کنید در یکی از دید و بازدیدهای عید، جمع اقوام و آشنایان در منزلتان جمع است. ناگهان فکر سرگرم کردن این دوستان به سرتان میزند و به دنبال راهی برای بازی کردن میگردید. اگر پیشنهاد چی را بخواهید، با یک بُردگیم (Board Game) ایده آل میتوانید به بهترین شکل به هدف خود برسید و در نهایت یک خاطره خوش برای خود و دیگران بسازید.

Pentago

پنتاگو یکی از نقلی ترین و در عین حال بهترین بُردگیم هایی است که میتوانید پیدا کنید. این بازی در سال ۲۰۰۴ در کشور سوئد طراحی شد و تاکنون بیش از ۱۰ جایزه بین المللی را به عنوان بازی برتر فکری از آن خود کرده است. این بازی در عین سادگی بیسیار پیچیده و عمیق بوده و فکرتان را درگیر میکند. روند بازی نیز کاملا مطابق همان دوز خودمان است. یعنی تنها هدفتان قرار دادن پنج مهره در کنار هم (عمودی، افقی، ضربدری) است. اما نکته ی مهمی که باعث شد تا پنتاگو در سه سال متوالی ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شود در صفحه ی منحصر به فرد بازی و مکانیسم جالبش است. این بازی از یک صفحه ۶ در ۶ تشکیل شده و این صفحه خود به ۴ صفحه ی ۳ در ۳ تقسیم میشود. هر کدام از این صفحات کوچکتر، قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند. شما موظف هستید بعد از قرار دادن مهره خود روی هر کدام از این صفحات، یکی از این صفحات را ۹۰ درجه برخلاف یا موافق با عقربه های ساعت بچرخانید. پنتاگو یک بازی دو نفره است که در عین لذتبخش بودنش، بسیار کوتاه است و خیلی سخت نمیگیرد. اگر کمی از نبوغتان استفاده کنید، میتوانید یک لیگ پنتاگو در مهمانی تان به راه بیندازید و حسابی از آن لذت ببرید.

 

Monopoly

مونوپولی، ایروپولی یا روپولی، یکی از  قدیمی ترین بُردگیمهای معاصر بوده و محبوبیتی بین المللی دارد. اگر ذهنتان خیلی اقتصادی است و دائما در حال چرتکه انداختن هستید و یا تعدادی مهمان دارید و میخواهید همه با هم در یک زمان سرگرم شوید، مونوپولی بهترین انتخاب شماست. مونوپلی قابلیت پشتیبانی از ۶ تا ۷ برای بازی در آن واحد را دارا بوده و کاملا متکی بر مکانیسم بُردگیم های سنتی، یعنی حرکت با تاس است. باید خاطرنشان کرد که با توجه به تعداد نفرات، میانگین زمانی که برای انجام کامل بازی نیاز است، چیزی در حدود ۳ تا ۴ ساعت بوده و این مقدار تا ۱۲ ساعت نیز ممکن است به طول بیانجامد. صفحه ی بازی از تعدادی خیابان تشکیل میشود که تک تکشان قابل خریداری است. هر کدام از بازیکنان با قرار گرفتن در این خیابان ها میتوانند با توجه به بودجه ای که دارند، آن را خریداری کرده و از دیگر بازیکنانی که وارد آن خیابان میشوند، حق مالکیت دریافت کنند. همچنین به ازای خرید هر چند خیابان، میتوانید اقدام به ساخت و ساز هتل و مهمانخانه کنید که هر کدام از این سازه ها، به بهای حق مالکیتتان می افزاید. توصیه مهم ما به شما این است که در زمان بازی، حتما شخصی معتمد را به سمت بانکداری در بازی منصوب کنید تا علاوه بر مدیریت بازی، از بروز هرگونه تقلب نیز جلوگیری کند. به هر حال پای ساخت و ساز هتل در میان است دیگر.

 

ایول!
14


درباره نویسنده

مهران وطن‌دوستBack to Top ↑